LINTUKOTO I – Aleksis Kiven kertovat runot
Lintukoto-seminaarisarjan ensimmäisessä osassa keskitytään Kiven kertoviin runoihin, tarkastellaan niiden runousopillisia keinoja ja teemoja sekä kartoitetaan runojen yhteyksiä Kiven omaan tuotantoon samoin kuin aikansa kirjallisuuteen ja aatemaailmaan.
Seminaari on jatkoa Kanervala- ja Mansikoita ja mustikoita -seminaarien sarjoille, joiden pohjalta on julkaistu vertaisarvioidut artikkelikokoelmat Kanervakankaalla. Näkökulmia Aleksis Kiven runouteen (toim. Päivi Koivisto) ja Mansikoita ja mustikoita. Näkökulmia Aleksis Kiven runouteen II (toim. Päivi Koivisto ja Hanna Karhu).
OHJELMA
10.00–10.15 Seminaarin avaus
10.15–11.00 H. K. Riikonen ”Kertovan runon vaihtelevat muodot 1800–1870”
11.00–11.45 Jyrki Nummi ”Aleksis Kiven Eriikan lyyrinen proosa”
LOUNAS
13.15–14.00 Heikki Laitinen ”Kiven kuusimitta”
14.00–14.30 Sakari Katajamäki ”Aleksis Kiven alkavat ja päättyvä säkeet – säännöllinen vuorottelu ja poikkeamat kertovissa runoissa”
Tauko
14.45–15.15 Anna Kuismin ”Ämmät ja musta jalkahirsi. Alkeisopetus, lukukinkerit ja Härkä-Tuomo”
15.15–15.45 Kati Kanto ”Ilo, metsä ja rakkaus Aleksis Kiven runossa Onnelliset ja Naomi Moriyaman ja William Doylen romaanissa Lumotun metsän sisaret”
Seminaarin järjestävät Helsingin yliopisto, Kotimaisten kielten keskus ja Suomalaisen Kirjallisuuden Seura. Järjestelytyöryhmään kuuluvat Jyrki Nummi, Satu Grünthal, Vesa Haapala, Sakari Katajamäki ja Petri Lauerma.
Saliin 115 on esteetön pääsy. Lisätiedot vahtimestarilta ja 02941 22696.
Lisätietoa tilasta: https://tilavaraus.helsinki.fi/fi/keskusta/kielikeskus-fabianinkatu-26