Laki valaiden suojelusta, 23.12. 1982
1 §. Suomalaisten alusten käyttäminen valaanpyyntiin on kielletty.
2 §. Seuraavien valaista saatavien tuotteiden tai valaan osien maahantuonti on kielletty:
1) valaanliha, valaanihrauute ja valaanlihamehu;
2) valaan elimet ja nahka;
3) hetulat ja niiden osat, hampaat ja luut;
4) kohdassa 3 mainituista valaanosista muodostuneet jätteet ja sanotuista osista valmistetut jauhot ja jauheet; sekä
5) ambra, spermaseetti, valaanrasva ja valasöljy.
Mitä 1 momentissa on sanottu, ei koske maa- ja metsätalous- ministeriön luvalla tapahtuvaa tuontia tieteelliseen tai opetukselliseen tarkoitukseen eikä valaiden hampaista tai valaan luusta valmistettujen taide-esineiden maahantuontia.
3 §. Suomen alueella tavattavat valaat ovat rauhoitettuja.
Kuolleena tavatun valaan haltuunotto on kielletty. Kuitenkin saadaan tällainen eläin toimittaa yliopiston luonnontieteel- liseen museoon tai eläinlääketieteelliseen tutkimuslaitokseen.
4 §. Joka rikkoo tämän lain tai sen nojalla annettuja sään- nöksiä on tuomittava sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
5 §. Tarkempia säännöksiä tämän lain täytäntöönpanosta ja soveltamisesta annetaan tarvittaessa asetuksella.
6 §. Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 1983.