Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 189

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 190

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 192

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 193

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 194

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 195

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 197

Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /var/www/clients/client17/web55/web/vintti/julkaisut/historiakone/includes/db/ezsql-3/shared/ezFunctions.php on line 198
Työväen ohjelma 1893 :: Dokumentit :: Historiakone :: Julkaisut :: Agricola - Suomen historiaverkko

Työväen ohjelma 1893

Herra Järvenpää luki valiokunnan ehdoituksen

Työväen ohjelmaksi:

1. Kaikki rajoitukset, jotka ehkäisevät työväen osanottoa kunnallisvaaleihin, ovat mitä pikemmin poistettavat, äänioikeus kunnallisvaaleissa koko työväestölle myönnettävä ja äänimäärä rajoitettava:

2. työväelle on äänioikeus valtiollisissa vaaleissa myönnettävä ja ääni määrä näissä supistettava:

3. maamme työväki vaati 10-tuntista lain säätämää työpäivää ammatti- ja teollisuusaloilla, kuitenkin myönnettäköön pitempi työaika kun se nähdään välttämättömäksi määrätyillä teollisuusaloilla määrätyksi ajaksi vuotta sillä ehdolla että näin ollen työväelle annetaan vapautta sopivaan aikaan:

4. yleinen koulupakko ja maksuton opetus niissä oppi- laitoksissa, jotka tarkoittavat yleisen kansalaissivistyksen alkeita, on saatava aikaan ja kansakoulu järjestettävä pohjakouluksi korkeammalle opetukselle:

5. irtolaiset ovat maahan kiinnitettävät, maanvuokraamis- suhteet järjestettävät molemminpuolisia etuja silmällä pitäen ja toimenpiteet maan palstoittamiseksi helpotettavat:

6. ammattitarkastajain luku on lisättävä vähintäin 4:ksi ja työväenyhdistyksille suotava tilaisuus ottaa osaa toimitettaviin tarkastuksiin.

Työväki lausuu hartaana ja vakavana toivomuksenaan että:

a) valtio ryhtyisi keräämään täydellistä ja seikkaperäistä tilastoa työväen oloista:

b) valtio ja kunnat tehokkaasti auttaisivat työväen asuntojen hankkimista, rakennuslainoja myöntämällä ja muilla sopivilla keinoilla:

c) säästöpankit ja muut työväen talletus- ja lainauslaitokset tulisivat valtion tarkastuksen alaisiksi ja niitä sopivilla keinoilla edistettäisiin:

d) työväen yhdistyksiä on perustettava joka paikkaan, missä työväkeä niin paljon on, että se yhdistyksiä voi perustaa, harrastaa ammattilaisten tietopuolista kehitystä, kannattaen alkeisoppijaksoja ja luentojaksoja y. m. työväen sivistys- pyrinnöitä:

e) työväestö on sitä mieltä, että samasta työstä on maksettava sama palkka naisille ja miehille ja etenkin naistyöntekijäin tila kaipaa paljon parannusta:

f) työväen tulee tarmokkaasti vastustaa väkijuomain käyttämistä, koska se johtaa juoppouteen ja sitä seuraavaan henkiseen ja aineelliseen häviöön:

g) kun kotimaisen työn enentynyt menekki on suoranaiseksi hyödyksi työväelle, tulee työväen etupäässä käyttää kotimaisen teollisuuden tuotteita, kun se on yhtä hyvää ja halpaa kuin ulkomainenkin sekä pyrkiä kehittämään työtaitoa voidaksensa kilpailla ulkomaisen työn kanssa:

h) ammattiyhdistyksiä on perustettava, koska ne voivat parantaa ammattilaisten asemaa ja tulisi näissä työn antajain ja tekijäin neuvotella yhteisistä asioista ja ammattien kehittämisestä.

A. Järvenpää

K. Renström A. Wallenius A. Ahlberg K. Lappalainen

Ensimmäisen Työväenyhdistysten edustajain pöytäkirja, s. 30-31.