Uusi Suometar
Fennomaanit perustivat vuonna 1866 lakanneen lehtensä Suomettaren työn jatkajaksi uuden lehden, jonka nimeksi tuli Uusi Suometar. Uuden lehden ensi numero ilmestyi 4. päivä tammikuuta.
Uuden Suomettaren keskeinen perustajahahmo oli Z. Forsman eli Yrjö Koskinen. Hän halusi selväpiirteisen fennomaanilehden, joka ei liehittelisi liberaaleja. Lähden toimittajiksi tuli kuitenkin kaksi nuorta miestä, A.F. Almberg ja Viktor Löfgren.
Lehti sai ensimmäisenä vuonna 900 tilaajaa. Se oli huomattavan vähän verrattuna Suomettaren parhaisiin päiviin 1850-luvulla. Vaikka se onnistui saamaan kohtuullisesti ilmoituksiakin, se tuotti tappiota.
Lehti kannatti radikaalia kieliuudistusta, eli suomenkielen nostamista viralliseksi ja hallitsevaksi kieleksi. Käytännössä poliittinen linja oli kuitenkin aluksi varovainen. Lehti painotti uutisia ja kertomuksia. Se julkaisi paljon maaseutukirjeitä eri puolilta maata. Lehdellä oli vakinaiset toimittajat, mutta ei toimitusta. Lehti tehtiin toimittajien kotona.
Tänä vuonna oli perusteilla monta muutakin lehteä, mm. ruotsinkielinen fennomaanijulkaisu. Lehdet saivat ilmestymisluvan helposti. Silti niitä valvottiin, eikä kukaan Suomessa tiennyt, että kenraalikuvernööri sai tänä vuonna salaisella asetuksella oikeuden lakkauttaa sanomalehtiä ilman tuomioistuimen päätöstä.