Muita aiheita...
Laulua
Helsikiin perustettiin Richard Faltinin aloitteesta lauluseura Sångföreningen.
Faltin oli myös kuoron johtaja. Se otti ohjelmistoonsa vaativia klassisia teoksia. Kansanmusiikkia tutkittiin innokaasti ja Suomalaisen Kirjallisuuden Seura kokosi lauluja arkistoon. Keruutyössä törmättiin jatkuvasti ongelmaan siitä, mikä oli aitoa tai mikä sopivaa kansanmusiikkia talletettavaksi. Liian karkeita lauluja ei haluttu käsittää oikeaksi kansanmusiikiksi. Raphael Laethénin lausunnossa varoitettiin "ettei muistoon eli säilyyn pantaisi muuta, kuin mikä on täydellisesti kelpaava historialliseksi lähteeksi".Ihmeitä
Maailman suurimpia ihmeitä esiteltiin yleisölle Helsingin kauppatorilla. Mainostekstin mukaan näytteillä olivat suurimmat miehet ja naiset.
Postikortti
Valmiiksi leimattujen 10 pennin postikorttien koekäyttö aloitettiin Suomen postilaitoksessa. Hinta oli kortissa sama kantomatkan pituudesta riippumatta. Korttiin kirjoitettiin viesti näkyviin, joten siinä ei voinut kirjoittaa mitään salaisuuksia.
Kouluasiaa
Ruotsinkielinen miesseminaari määrättiin perustettavaksi Uuteenkaarlepyyhyn ja naisseminaari Tammisaareen. Jyväskylässä toimi suomenkielinen seminaari. Sen perustamista oli aikanaan kiirehditty, koska kansan suuri enemmistö varsinkin maalla oli suomenkielistä.
Yliopisto
Eräitä yliopistoa koskevia määräyksiä mm. tutkinnoista ja opetuksesta muutettiin 30. toukokuuta. Ne tulisivat voimaan kuitenkin vasta syyskuussa 1873. Samalla kiristettiin kuritoimia opiskelijoiden rettelöinnin vuoksi. Ylimääräisen professorin arvoon voitiin vastedes korottaa "sellaisia dosentteja, jotka ovat osoittaneet itsensä oivallisiksi ja hartaiksi opettajiksi ja haluavat sellaisina yliopistoon pysähtyä".
Dosentin opetusvalvollisuus oli kaksi tuntia viikossa ja ylimääräisen professorin neljä. Vakinaisen ja alempipalkkaisen lehtorin opetusvelvollisuudeksi määrättiin vähintään 12 tuntia puheja kirjoitusharjoituksia. Luentoja hän ei pitänyt. Lehtori saattoi saada "jonkun lisäyksen" tavanomaiseen palkkaansa, jos oli osoittanut menestystä työssään.
Kirjallisuusuutisia
Professori August Ahlqvist julkaisi tutkimuksen De vestfinska språkens kulturord. Sama mies piti Aleksis Kiven kieltä barbaarisena ja sopimattomana kirjallisuuteen.
Aleksis Kivi itse sairastui – mihin ehkä vaikutti Seitsemän veljeksen ankara arvostelu. Hänet toimitettiin hoitoon Helsingin Lapinlahden sairaalaan.
Raamatusta ilmestyi uusi suomenkielinen painos.
Walter Scottin suosituista historiallisista romaaneista käännettiin tänä vuonna Lammermoorin Morsian.