Tekstiiliteollisuus
Tekstiiliteollisuus työllisti 10.000 ihmistä. Tampereen liinatehdas oli suurin, siellä oli liki 1.500 työläistä. Pumpulitehtaissa oli keskimäärin 1.000 työläistä ja villatehtaissa yleensä alle sadan.Kutomateollisuudessa valmistetun tavaran bruttoarvo oli yli 45 miljoonaa markkaa. Tästä yli puolet syntyi pumpulitehtaissa. Viime vuosina kutomateollisuuden tuotteiden viennin arvo oli kuitenkin ollut hieman laskemaan päin.
Kutomateollisuuden 88 tuotantolaitoksessa oli käytössä 74 höyrykonetta, joiden yhteen laskettu teho oli yli 12.000 hevosvoimaa.
Virroilla viime vuonna vararikon tehneen Virtain kehruuja kutomatehdas Oy:n laitokset jatkoivat toimintaansa Killinkosken tehtaat Oy:n nimellä. Kuvassa villakehräämön työläisiä.