Tietosanakirja
Tietosanakirjan ensimäinen osa ilmestyi. Se sisälsi hakusanat A:sta Confort'iin. Kirjassa oli 864 sivua, joten sarjasta oli tulossa todella laaja.
Tietosanakirja oli hyvin ajan tasalla, sillä siitä löytyivät selitykset kaikille keksinnöille ja nykyajan ilmiöille, joista lehdistöstä sai lukea. Esimerkiksi:
Aikaerot
Rautateillä seurataan meillä Helsinginaikaa, ainoastaan tulliasemien itäpuolella Pietarin-aikaa. Useilla valtiopäivillä on ollut esillä kysymys Helsinginajan ottamisesta koko maan yhteisajaksi. Päätökseen ei asiassa silti ole päästy.
Rautateiden takia on Helsingin aika meillä kuitenkin hyvin yleisesti käytännössä määräävänä. Sähkölennätinlaitos noudattaa Pietarin aikaa.
Eri seuduilla käytännössä olevan eri ajan aiheuttamat, kulkuneuvojen parantuessa ja liikenteen vilkastuessa, yhä tuntuvammiksi käyvät hankaluudet ovat ensimäisinä aiheuttaneet koko maata käsittävän yhteisajan käytäntöönottamisen, josta nykyään on aiheutunut pyrkimys n.s. maailmanaikaa kohti.
Samaten kuin nykyään pidetään pääasiallisesti Greenwichin puolipäivänpiiriä lähtökohtana pituusasteita määrättäessä, pannaan maailmanajan perustaksi Greenwichin aika...
Automaatti
(kreik. auto'matos = itsestään liikkuva), koje, joka itsekseen suorittaa määrätyn tehtävän, kun sitä lepotilassa pitävä este on poistettu; ahtaammassa merkityksessä: elävän olennon toimia esittävä kone.
Usein on automaatin koneisto niin sovitettu, että se voidaan saada toimimaan määrätynkokoisen ja -painoisen rahan avulla. Tällaisia on usein julkisilla paikoilla (vaaka-, sikari-, makeis-, kirjekorttiautomaatteja),
Automaattiravintolat ovat nykyaikana tulleet paljon käytäntöön; niissä vieras itse ottaa ruuan tarkoitusta varten rakennetusta laitteesta laskemalla
määrätyn rahan automaattiin, joka puolestaan työntää esiin määrätyn ruokatai juoma-annoksen.
Automobiili
(< kreik. auto's = itse, ja lat. mobilis = liikkuva).
Automobiilit jaetaan tavallisesti seuraavasti:
- räjähdysautomobiilit
- sähköautomobiilit
- höyryautomobiilit
Ensimäisen ryhmän automobiileissa käytetyt moottorit ovat enimmäkseen nelitahtisia; enimmin käytetty polttoaine on bentsiini (ominaispaino 0,7, kiehumistemperatuuri 100-150–¾), jota helposti voidaan kaasuttaa.
Bentsiinin jälkeen paras polttoaine, sprii (alkoholinpitoisuus 95–¾), on siinä suhteessa hyvä, että se ei synnytä käytettäessä melkein ollenkaan käryä, mutta on kalliimpaa eikä konetta saa käyntiin ilman bentsiiniä ellei silinteriä ole edeltäkäsin lämmitetty...
Banjo
ameriikkalainen neekerisoitin, tuotu Afrikasta, jossa sillä on nimenä bania; muistuttaa kitaraa, kumulaatikko rummuntapainen.
Blai
ala-arvoinen huvitus.
Bonjour
Ruotsissa ja meilläkin käytetty kapotakin l. pitkän mustan takin nimitys; saanut nimensä siitä, että sitä ennen käytettiin aamuja aamupäivävierailuilla käydessä.
Cake walk
ameriikkalainen neekeritanssi. Nimi lienee alkujaan johtunut kakusta (cake), mikä annettiin tanssijoille palkinnoksi.
Viimeisenä vuosikymmenenä tämä kaikkia kauneudenlakeja vastaan sotiva karkeloimistapa on voittanut laajaa suosiota sekä Ameriikan että varsinkin Pariisin hienoston keskuudessa.