Uusi pääkaupunki

Helsingin korottaminen pääkaupungiksi 27.3./8.4.1812. Virallinen käännös alkuperäisestä venäjänkielisestä reskriptistä. sivu 1. Kansallisarkisto.
"... Ottaen samalla huomioon, että nykyään Turun kaupungissa sijaitsevat monet laitokset ja virastot aiheuttamalla ei ainoastaan yleistä kalleutta, mutta myöskin laajempaa ja sille rauhallisuudelle, joka tieteen harjoittajille on tarpeen, sopimatonta seuraelämää, epäilemättä uhkaavat aiheuttaa sikäläisen akatemian rappeutumisen, ja että siten tehtäisiin tyhjäksi tarkoituksemme, joka on ollut Suomen asujainten sivistäminen ja yleinen valistaminen mainittua opistoa laajentaessamme, olemme Me nähneet Suomelle ja sen asukkaille hyödylliseksi ja välttämättömäksi siirtää Suomen yleisen hallituksen Turusta johonkin toiseen sopivaan paikkaan maassa..."
Aleksanteri I määräsi 8. huhtikuuta, että Helsingistä rakennetaan suuriruhtinaskunnan hallituskaupunki. Kuvassa on virallinen käännös alkuperäisestä venäjänkielisestä reskriptistä.