Muita aiheita...
Jääkarhut
Korkeasaaren eläinkokoelmat hupenivat äskeisinä sota- ja nälkävuosina melkein olemattomiin. Ruoan puutteen takia oli nimittäin suurin osa eläimistä lopetettava, m.m. kallisarvoiset jääkarhut.
Siitä lähtien on niiden komea häkki uima-altaineen ja viileine rotkoineen ollut tyhjänä, kunnes aivan äskettäin sinne taas ilmaantui uusia asukkaita. Uudet karhut ostettiin Hannoverin eläintarhasta, joka oli tuomittu hävitettäväksi.Suurella mielenkiinnolla odotettiin, miten jääkarhut käyttäytyvät, kun ne viikkokauden kestäneen kuljetuksen jälkeen pääsevät verrattain suureen vapauteen, tilavaan häkkiinsä. Kaikesta näki, että todellinen merivesivanna oli sittenkin monin verroin mieluisampi kuin pieni matala vesilätäkkö Hannoverin eläintarhassa.1
Rautatiet
Matkaselän–-Loimolan ja Jänisjärven-Harlun radat avattiin 1. maaliskuuta liikenteelle.
Kauppalat
Ensi vuoden alusta määrättin Haagan kauppala Helsingin läheisyydessä ja Valkeakosken kauppala Hämeen läänissä aloittamaan toimintansa.
Biisamimyyrä
Pohjanmaalla sijaitsevaan Kruunupyyhyn istutettiin marraskuussa kahdeksan biisamimyyrää, jotka oli tuotu Tshekkoslovakiasta. Biisamimyyrä on arvokas turkiseläin, joka on kotoisin Pohjois-Amerikasta.
Eurooppaan tuotiin biisamimyyriä ensimmäisen kerran turkisviljelystä varten vuonna 1906, jolloin niitä istutettiin Praagin lähellä olevaan järveen parikymmentä yksilöä. Kymmenen vuotta myöhemmin niitä arvioitiin Böömissä olevan noin 100 miljoonaa.
Lumen sulatusta Helsingissä PohjoisEsplanadilla tammikuussa.