Havaintoja ilmoista
Talvi oli oikukas ja kovin erilainen kuin viime vuoden kylmä ja pitkä talvi. Jäät lähtivät Kokemäenjoesta jo 15. huhtikuuta eli kolme viikkoa aikaisemmin kuin viime vuonna. Yhtä aikaisin jäät lähtivät viimeksi 10 vuotta sitten.
Vesilahden kirkkovahdin merkintöjen mukaan tammikuussa oli kovat pakkaset, mutta helmikuu oli lämmin, "Kowa Suoja Sää". Huhtikuu oli kovin kylmä ja kylmää jatkui toukokuun puoliväliin, jolloin satoi vielä luntakin, mutta jäät olivat heikot. Toukokuun puolivälissä alkoivat lämpimät ja runsaat sateet, jotka jatkuivat kesäkuulle. Kuun puolivälistä alkaen oli hyvät ilmat, lämmintä ja poutaa aina elokuun lopulle. Syksy oli lämmin ja sateinen.1
Auringonpimennys oli 1. helmikuuta ja kuunpimennys 12. elokuuta.
Pietarissa lämpötila vaihteli tänä vuonna suuresti. Tammikuu oli hyvin kylmä (-15,9 astetta), heinäkuu kuuma (20,2) ja syyskuu lämmin (13,7). Marraskuu oli toistaiseksi lämpimin tällä vuosisadalla (1,4).