Elokuvat
Opetusministeriön päätös, joka sisälsi ohjeet elokuvien tarkastusta varten, annettiin 30. lokakuuta. Päätöksen mukaan esitettäväksi ei saanut hyväksyä filmejä, joissa mm.:
- – pyhiä nimiä ja sanoja käytetään epäkunnioittavasti,
- – loukataan avioliiton ja kodin pyhyyttä,
- – oman kansan historiaan, laitoksiin, kunnioitettuihin henkilöihin ja kansallistuntoon suhtaudutaan epäkunnioittavasti.
Melkein kaikki elokuvateatterit olivat jo äänilaittein varustettuja. Vielä neljä vuotta sitten äänilaitteet oli vain vajaassa puolessa elokuvateattereista.
Uusi Suomi piti elokuvan Syntipukki positiivisimpana yllätyksenä Ester Toivosen ensiesiintymistä filmissä:
"Paatuneimmankin filmienkatsojan on jätettävä huomioonottamatta hänen 'misseyteensä' liittyvä reklaamipauhaus, epäluulo vaihtuu hyvin pian hyväksymiseen, jopa iloiseen toteamukseen, että tämähän tyttö on aivan luonnollinen kameran edessä."
Elokuvassa Kaikki rakastavat nuoria rakastavaisia esittivät Ansa Ikonen ja Tauno Palo. Aamulehden mukaan heihin "kiinnitetään suuret tulevaisuuden toiveet suomalaisessa elokuvassa."1