Sensuuri
Laki elokuvien ennakkotarkastuksesta tuli voimaan 1. maaliskuuta.
Aiemmin oli noudatettu opetusministeriön antamia ohjeita.
Lain mukaan elokuvaa ei saanut hyväksyä esitettäväksi, jos se mm. oli omiaan huonontamaan valtakunnan suhteita ulkovaltoihin.
Ulkopolitiikka ei ollut ainoa sensuurin huoli.
Kesäkuussa amerikkalaisten, brittien ja ranskalaistenkin uutiskatsauksista lyhenneltiin Italiasta tulleita hirttokohtauksia, erityisesti niistä tehtyjä lähikuvia ja "killumista".
Teatteri
Sisäministeri Yrjö Leino kielsi vasemmistolehdissä "propagandakeskukseksi" ja "natsilaisen hengen läpitunkemaksi" nimitettyä Iloista Teatteria esittämästä ohjelmistoaan, joka tulkittiin "hyvien tapojen vastaiseksi". Teatteri joutui keskeyttämään toimintansa.
Teatterin keskeisen hahmon Reino Hirvisepän kirjoja määrättiin myös takavarikkoon. Nämä olivat "Pallen parhaita revyylauluja" sekä kokoelmat "Loppulaukaus" ja"Mottimatit marssilla".