Yleisradio
Ilta-Sanomat kertoi 26. tammikuuta Yleisradion ohjelmajohtaja Jussi Koskiluoman kieltäneen leikinlaskun "tasavallan presidentin, pääministerin, hallituksen ministerien, eduskunnan puhemiehen sekä poliittisten puolueiden johtohenkilöiden kohdalla radion ohjelmissa".
Uusi Aura-lehti kirjoitti seuraavana päivänä, että "mikäli tosiaan on aikomuksena saattaa radion ohjelmisto siihen jamaan, ettei niiden perusteella päästä naureskelemaan hallituksen jäsenille, niin silloin on aihetta myös ensi tilassa kieltää ministereiltä puheenpito ja muunlainen esiintyminen radiossa".
Etelä-Suomi-lehti ihmetteli, että "ovatko meidän poliitikkomme tulleet yhtäkkiä niin hienohipiäisiksi, etteivät he enää siedä leikkiäkään? Vai onko kieltoon syynä se, että viime aikoina on tullut julkisuuteen yhtä ja toista, joka todella tarjoaa aihetta leikinlaskuun".
Pääministeri Kekkosen lausunto julkaistiin Maakansa-lehdessä. Hänen mukaansa "yleisradion huolenpito nimenomaan hallituksen jäsenistä on suorastaan liikuttavaa". Kekkonen jatkoi, että "meikäläinen poliittinen leikinlasku, – minäpä sen luulen tietäväni, – on usein ns. hevosenleikkiä, mutta ei leikinlaskua pidä julistaa yleisradiossa pannaan, kuten nyt yritetään tehdä".