Suu- ja sorkkatauti
Viime vuoden marraskuussa alkaneen suu-ja sorkkatautiepizootian viimeinen tautitapaus todettiin 8. maaliskuuta. Ennen kuin tauti saatiin torjutuksi, saastui kaikkiaan 17 pitäjässä 127 karjaa. Näissä oli yhteensä 1.614 nautaa, 344 lammasta ja vuohta sekä 3.218 sikaa.
Tauti pääsi todennäköisesti maahan ulkomailta tuotujen väkirehujen mukana. Lukuisat meijerit ja kylämyllyt, tiheä asutus ja hyvät liikenneyhteydet, tehdaslaitokset ja karjakauppa tarjosivat hyvät mahdollisuudet taudin leviämiselle.
Sen ehkäisemiseksi annettiin ohjeita ulkomaisten väkirehujen käytöstä, sorkkaeläinten kauppa kiellettiin markkinoilla ja toripäivillä kaikkialla maassa ja taudin ehkäisytoimenpiteitä meijereissä tehostettiin.
Markkinat, toripäivät, näyttelyt ja huvittelutilaisuudet kiellettiin vaaranalaisilla alueilla ja koirat määrättiin niillä kiinnipidettäviksi. Saastutetut tilat – – eristettiin poliisivoimin. Varsinaiset torjuntatoimenpiteet suoritettiin soveltaen eristys-, tappo-, hygieenistämis- ja rokotusmenetelmiä.