Ulkomaankauppa
Tuonnin automaattinen lisensiointi päättyi 31. maaliskuuta. Länsimaissa tapahtuvassa tuonnissa otettiin 1. huhtikuuta käytäntöön ns. globaalikiintiöt.
Valtioneuvosto teki 16. syyskuuta päätöksen lisenssivirastolle annettavasta sitovasta ohjeesta, jonka perusteella noin 76 % länsimaista tapahtuvasta tuonnista tuli 1. lokakuuta alkaen käytännöllisesti katsoen vapaaksi. Muodollinen tuontilisenssi oli kuitenkin vielä hankittava. Tuonnin vapauttaminen ei koskenut tuontia dollarimaista.
Muodollinenkin lisenssipakko k.o. tavaroilta poistettiin 9. joulukuuta ja tuonnin vapauttaminen ulotettiin 17. joulukuuta koskemaan myös dollarimaita. Uusi laki maan ulkomaankaupan ja talouselämän turvaamisesta annettiin 30. joulukuuta. Se oli voimassa ensi vuoden loppuun.1