Maatalous
Laki ja pellon käytön rajoittamisesta vahvistettiin 11. huhtikuuta. "Peltojen paketoinnin" tarkoituksena oli vähentää maatalouden ylituotantoa.Maataloustuotannon tavoitteena oli omavaraisuus, mutta sen määrä oli jo toistakymmentä vuotta ollut tärkeimmiltä osiltaan tätä tavoitetta olennaisesti suurempi.
Maidon tuotanto ylitti viime vuonna noin 25 %:lla kotimaisen kulutuksen. Vehnän ja kananmunien ylituotanto oli noin 30 %. Ylituotannon markkinoimiseen kului vuosittain yli 500 miljoonaa markkaa valtion varoja.
Maatalousyrittäjien eläkelaki annettiin 14. heinäkuuta. Maatalousyrittäjä oli velvollinen ottamaan vakuutuksen eläketurvaa varten.
Maataloutta korvaavista elinkeinoista olivat minkkitarhat tällä vuosikymmenellä lisääntyneet nopeimmin.