Kapinoita
Kreikka
Kreikan eteläosassa alkoi sota, jonka tavoite oli vapauttaa Kreikka Turkin vallasta. Tämä herätti innostusta varsinkin opiskelijapiireissä, ja eräät halusivat mukaan vapaustaisteluun. Finlands Allmänna Tidning kuvasi Venäjän virallista linjaa myötäillen turkkilaisia barbaareiksi ja raakalaisiksi.
Italia
Venäjä, Preussi ja Itävalta tekivät Laibachin kongressissa päätöksen armeijan lähettämisestä Napoliin kukistamaan sikäläisiä kapinallisia. Venäjä lupasi 100.000 sotilasta.
"Yhteinen lepo"
Turun Wiikko-Sanomat selitti päätöstä osallistumisesta Italian kapinallisten kukistamiseen sillä, että "vallattomuus, villitys ja keskinäinen kapina" olivat saaneet Etelä-Italiassa vallan. Lehden mukaan Euroopan ruhtinaat pelkäsivät uuden Ranskan vallankumouksen puhkeamista. Siksi oli pidettävä huolta maanosan "yhteisestä levosta". Opiskelijapiireissä ajateltiin toisin päin, ja tämä aiheutti levottomuutta hallitsevissa piireissä.