Sivu 1/1

Virtuaaliviipuri 1930-luvulta

Lähetetty: 17.12.07 16:17
Kirjoittaja Tapio Onnela
Kuva

Virtuaaliviipuri 1930-luvulta

Tampereen ammattikorkeakoulun opiskelijat ovat piirtäneet harjoitustöinä vanhojen valokuvien ja rakennuspiirrosten pohjalta Viipurin rakennuksia 3D-mallinnuksina. Verkkosivulta on saatavilla rakennuksista noin 800 kuvaa kolmiulotteisina malleina, vanhoina valokuvina sekä erilaisina videoina lyhyeiden selostustekstien kera.


Virtuaaliviipuri projektin päätavoitteena on luoda 3D-mallinnuksella www-ympäristöön virtuaalinen Viipuri sellaisena kuin se oli syyskuussa 1939 suomalaisena kaupunkina.
Projektin sivujen mukaan sen toisena tavoitteena on luoda toimintamalli prosessista, jonka avulla tallennetaan rakennushistoriallista ja -kulttuurista tietoa sähköisessä muodossa hyödyntäen 3D-mallinnusta.

Virtuaaliviipuri hankkeen valmistuttua kesällä 2009 netissä pitäisi olla virtuaalisesti tarkasteltavissa oleva maisema Viipurista, jossa on ihmisiä, raitiovaunuja ja ääniä. Esityksessä hyödynnettäisiin myös vanhoja topografisia karttoja, siten, että myös korkeuserot tulisivat näkyviin.

Sivustolla on käytetty lähdeaineistona intendentti Juha Lankisen asema- ja julkisivupiirustukset jokaisesta Viipurin keskustan korttelista, jotka hän on tehnyt Etelä-Karjalan museossa esillä’ olevaa Viipurin pienoismallia varten, sekä hänen kokoelmastaan olevat valokuvat. Vanhat kuvat Viipurin rakennuksista ovat peräisin arkkitehti Jalmari Lankisen kokoelmista. Hän pelasti kaupungista mukanaan tuhansia negatiiveja ennen neuvostoarmeijan miehitystä.

Kuva
Sivuston käyttöliittymänä toimii klikattava kartta, jonka avulla kaupungissa voi liikkua. Talojen rakennushistorialliset ja muu historiallinen viitetieto on toistaiseksi melko niukkaa, mutta käyttöliittymä on selkä ja yksinkertainen ja toimii kohtalaisen hyvin. Sivuilta ladattavien videoiden ohjeistus on vain Windows-käyttöjärjestelmälle.

Sivustolta löytyy myös muutamasta isommasta kohteesta tehty erillinen Nähtävyydet luettelo, johon on koottu keskeiset tunnetummat nähtävyydet: Viipurin linna, Pyöreä torni, taidemuseo jne...

Hienoinen pettymys on se, että valitettavasti projektin sivuilla olevat eri vuosikymmeniltä peräisin olevat hienot valokuvat on pilattu isoilla copyright merkinnöillä. Nämä tarpeettomat kuvien päälle poltetut c –merkinnät vaikeuttavat kuvien käyttöä ja pilaavat kokonaan muuten niin upeiden kuvien tunnelman. Valokuvista ei myöskään yleensä ole julkaistu minkäänlaisia tekijätietoja tai vuosilukuja ja jos on, ne on poltettu kiinni kuvaan. Samanlaisilla koko kuvan peittävillä c-merkinnöillä on pilattu myös sivuilla julkaistut alkuperäiset rakennuspiirustukset. On myös hieman kyseenalaista, miten 1800-luvulla rakennettujen talojen julkisista arkistoista peräisin olevat piirustukset tai 1910-luvulla otetut valokuvat voisivat olla tekijäoikeudellisessa mielessä kenenkään omaisuutta.

Kuva

Virtuaaliviipuri tarjoaa silti kiehtovan aikamatkan kaupunkiin, joka juuri nyt on muuttumassa nopeaa tahtia. On kiinnostavaa nähdä minkälainen virtuaalikaupunki on vuonna 2009 projektin valmistuttua.