skknuu
Viestit: 1
Liittynyt: 09.12.08 11:31

Koraani ja Raamattu

Kauankin sitä on tullut pohdittua Raamatun ja Koraanin eroja ja yhtäläisyyksiä. Olen saanut sellaisen käsityksen, että niissä on paljon samaa ajatusta. Onko niissä sitten myös jotain, mikä "selittäisi" uskontojen välisen vihanpido? Tällaiset kysymykset ovat hankalia, koska niihin ei ole suoraa vastausta, mutta jos kuka on lukenut molemmat, niin luultavasti jonkinnäköisestä ajatusmaailmasta on saanut kiinni. Ovatko erot ja säännöt todella toisien uskontojen kanssa ristiriidassa ja selvästi niitä vastaan, vai onko historian läpi jatkunut vihanpito vain seurausta toiseuden pelosta ja epäluulosta? Tietävätköhän nuo kaikki ihmiset, jotka tekevät ja sanovat milloin mitäkin Raamatun tai Koraanin nimissä tai sitä vastaan, mitä niissä todella on sanottu?

Klaus Lindgren
Viestit: 1178
Liittynyt: 30.11.05 12:31

Re: Koraani ja Raamattu

Raamattuhan on kokoelma eri-ikäisiä kirjoituksia, ja sen vanhempi osa on kuta kuinkin yhteinen juutalaisten kanssa, kun taas Uusi Testamentti erottaa selkeästi juutalaisuuden kristinuskosta; kristittyjen mukaan Jeesus oli se Messias, josta Vanha testamenttikin silloin tällöin puhuu, juutalaisten mukaan hän ei ollut. Koraani on puolestaan kokoelma kirjoituksia, jotka islamin mukaan arkkienkeli Gabriel ilmoitti profeetta Muhammedille ja jonka hänen oppilaansa kirjasivat ylös. Koraanissa puhutaan useampaan otteeseen myös Jeesuksesta, mutta islamin mukaan hän ei ole Jumalan poika tai muutakaan sellaista, vaan yksi profeetoista, siis ihminen, joka kertoi muille Jumalasta. Juutalaisuus, kristinusko ja islam kuuluvat siis kaikki samaan Lähi-Idän uskonnolliseen traditioon ja tietyssä mielessä puhuvat samasta Jumalasta. Toisaalta niiden keskeiset opinkappaleet ovat myös ristiriidassa: juutalaisuus ja islam eivät tunnusta Jeesusta messiaaksi tai Jumalan pojaksi, eivätkä kristinusko ja juutalaisuus tunnusta Muhammedia profeetaksi, muutamia eroja mainitakseni.

Nämä kolme uskontoa eivät kuitenkaan ole eläneet ainaisessa vihanpidossa, vaan eri aikoina ja eri alueilla ne ovat eläneet joskus hyvinkin sopuisasti rinnakkain (eivät toki aina). Raamattu ja Koraani eivät liioin kehota vihanpitoon muita uskontoja kohtaan, joskin molempia on monesti tulkittu niin, että ne yllyttäisivät jopa veritekoihin. Molempia on tulkittu myös niin, että ne kieltävät vihanpidon, joten näitä kirjoja ei sellaisenaan voi pitää syynä konflikteille eri aikojen ja alueiden muslimien ja kristittyjen välillä. Parempia syitä löytynee kunkin alueen ja ajankohdan muista oloista sekä kulloisistakin tulkinnoista.

Epäilemättä kaikkien uskontojen parissa on niitäkin uskovaisia, joiden käsitykset eivät ihan vastaa pyhien kirjoitusten ja teologien näkemyksiä. Miten paljon heitä on tai on ollut, lienee melkoisen vaikeata saada selville, useimmilla lienee sentään aika hyvä kuva oman uskonnon opinkappaleista.

Palaa sivulle “Kysymyksiä historiasta”