Sivu 1/1

Talvisota Kolaanjoella

Lähetetty: 23.05.09 17:34
Kirjoittaja Karjala kiinnostaa
Onko kenellä tietoa ?
Karjalan tiekarttaan on merkitty punaiseksi tieksi (=muu tie, sorapintainen)
Loimolasta etelään lähtevä tie. Kolatselän suuntaan.
Samoin tie Piitsjoelta etelään Kolatselkään. Mikähän mahtaa olla teiden kunto. Pääseekö linja-autolla?
Heinäkuussa on tarkoitus vaeltaa Ulismaisten järvelle. Simo Häyhän haavoittumispaikalle. Jos sinulla on alueesta tietoa kerro.

Re: Talvisota Kolaanjoella

Lähetetty: 29.05.09 09:39
Kirjoittaja Tapio Onnela
Kyselin asiasta yhdeltä tutultani, joka paljon matkustaa alueella mutta hänkään ei ollut juuri noita teitä koskaan mennyt arveli kuitenkin, että ne ovat aika huonokuntoisia. Kannattaa kuulemma katsoa Markus Lehtipuun Karjala matkaoppaasta tarkempaa tietoa.

Kollaasta Agricolan matkailua historiaan foorumilla:
viewtopic.php?f=13&t=1096

Re: Talvisota Kolaanjoella

Lähetetty: 03.06.09 16:17
Kirjoittaja Karjala kiinnostaa
Kiitos Tapiolle näistä tiedoista. Etsin käsiini tuon Markus Lehtipuun oppaan.

Re: Talvisota Kolaanjoella

Lähetetty: 23.09.09 11:21
Kirjoittaja Pekka Salo
Ikävä kyllä reittiä en muista, mitä käytimme. Kollaanjoelle pääsimme linja-autolla erittäin hyvin. Suomalaiset olivat pystyttäneet kivisen liekkiä kuvaavan patsaan omien taistelijoidensa muistoksi. Paikalliset olivat kaataneet muistomerkin siten, että se oli katkennut. Sen juurella oli suomalaiskävijöiden seppeleitä.