Sivu 1/1

Humanistportalen julkaisee vanhempaa historiaan painottuvia artikkeleita

Lähetetty: 04.01.10 17:49
Kirjoittaja Tapio Onnela
KuvaRuotsalainen Humanistportalen julkaisee kiinnostavia humanistiseen tutkimuksen liittyviä artikkeleita. Portaali on keskittynyt julkaisemaan ruotsalaisten yliopistotutkijoiden artikkeleita erityisesti vanhemmasta historiasta taidehistorian, arkeologian kirjallisuustieteen, filosofian, musiikkitieteen sekä sosiaaliekologian näkökulmista.

Tällä hetkellä portaalin sivuilta löytyy artikkeleita muun muassa filologiasta ja tekstikritiikistä, Platonista, Uppsalan tuomikirkossa säilytettävästä kuningatar Margaretan morsiuspuvusta ja barokkimusiikista. Portaalin ohjelmassa on julkaista artikkeleita vanhasta kreikasta, tekstiilien vanhemmasta historiasta, antiikin filosofian vaikutuksesta nykypäivään sekä eurooppalaisista rahoista.

Humanistportalen on toteutettu perinteisen julkaisuformaatin muodossa. Vanhaa pergmenttia jäljittelevällä sivulla sivustolla on tarjolla asiantuntijoiden laajoja artikkeleita höystettynä musiikkinäytteillä, nettividoilla ja sanakirjalla. Havainnollistavia nettivideoita on julkaistu esimerkiksi Uppsala anatomisesta teatterista ja Litslenan alttarikaapista. Artikkelien yhteyteen on varattu mahdollisuus myös kommentoida ja keskustella artikkeleista.

Humanistportalenia julkaistaan Uppsalan taidehistorian laitoksella, sen rahoittajana on Riksbankens Jubileumsfond ja vastaavina toimittajina Jan von Bonsdorff Uppsalan yliopistosta ja Eva Rystedt Lundin yliopistosta.

Portaalin etusivu:
http://humanistportalen.konstvet.uu.se/

Portaalissa ei ole kunnollista hakemistoa, josta kaikki artikkelit vaivattomasti löytyisivät, mutta median mukaan listattujen artikelien sivulta löytyvät kaikki julkaistut tekstit osoitteesta:
http://humanistportalen.konstvet.uu.se/Media/