Sivu 1/1

Suomen kansallismuseon kävijämäärä kasvoi hiukan vuonna 2010

Lähetetty: 12.01.11 12:56
Kirjoittaja Lea Murto-Orava
Suomen kansallismuseon kävijämäärä kasvoi vuonna 2010 runsaalla 2000 kävijällä. Kokonaiskävijämäärä oli 109 645. Suomen kansallismuseon alaisuudessa toimivista museoista ja linnoista kävijämääränsä onnistuivat hiukan kasvattamaan myös Cygnaeuksen galleria, Hvitträsk, Kotkaniemi, Kuusiston kartanomuseo, Pukkilan kartanomuseo ja Yli-Lauroselan talomuseo. Siitä huolimatta, että osassa niistä jouduttiin kustannussyistä lyhentämään avoinnaoloaikoja.

Hämeen linnassa, Olavinlinnassa ja Merikeskus Vellamossa, jossa toimivat Suomen merimuseo ja Kymenlaakson museo, kävijämäärät laskivat alle 100 000:n.

Museoviraston museoiden ja linnojen kokonaiskävijämäärä vuonna 2010 oli 498 025, jossa oli vähennystä edelliseen vuoteen verrattuna hieman yli 60 000. Korjaustöiden takia koko vuoden suljettuna oli Urajärven kartanomuseo ja osan vuotta Urho Kekkosen museo Tamminiemi. Anjalan kartanomuseo ja Arkeologiakeskus Untamala olivat kustannussyistä suljettuna koko vuoden.

Taulukko Museoviraston museoiden ja muiden kohteiden kävijämääristä on osoitteessa: http://www.nba.fi/fi/museoiden_kavijamaarat_2010

Lisätietoja antaa Suomen kansallismuseon ylijohtaja Helena Edgren, puh. 09 4050 9547, 050 428 5555