Sivu 1/1

Merenkulun maineteko -kunniapalkinto Forum Marinum -säätiölle

Lähetetty: 22.05.12 16:46
Kirjoittaja Tapio Onnela

Meriliitto ry:n hallitus on myöntänyt Forum Marinum -säätiön ylläpitämälle Forum Marinum -merikeskukselle Merenkulun maineteko -kunniapalkinnon nro 8. Palkinnon luovutti tiistaina 22.5.2012 Meriliiton hallituksen puheenjohtaja, toimitusjohtaja Markku Mylly ja sen vastaanotti Forum Marinum -säätiön hallituksen puheenjohtaja Maija Perho.

Meriliiton hallitus toteaa perusteluissaan, että merikeskus Forum Marinum on toiminut erinomaisesti Suomen merellisen kulttuurin yleisen tiedon ja arvostuksen lisäämiseksi. Perustamisestaan lähtien (v. 1998) Forum Marinum on edistänyt merkittävästi suomalaisen merenkulun historian tutkimusta ja tuntemusta sekä välittänyt laajoissa näyttelyissään tietoa suurelle yleisölle merenkulkuelinkeinosta.

Ajatus erityisen tunnustuspalkinnon jakamisesta syntyi Meriliiton hallituksessa 1980-luvun alussa. Tavoiteena oli palkita eri toimioita merellisen kulttuurin yleisen tiedon ja arvostuksen lisäämiseksi tehdyistä huomattavista saavutuksista. Näin syntyi “Merenkulun maineteko – En bedrift inom sjöfarten”, jonka säännöt hyväksyttiin vuonna 1983. Palkinnon saaja voi olla yksityinen henkilö, henkilöryhmä, yhteisö, yritys tai laitos, erillinen tapahtuma tai hanke tai pysyvästi järjestäytynyt
toiminta.

Palkinto muodostuu kunniakirjasta ja siihen kiinnitetystä mitalista. Mitalin suunnittelusta ja valmistuksesta vastasi taiteilija Hannu Veijalainen (Oy Tillander Ab).

Palkinto jaettiin sen merkityksen ja tarkoituksen korostamiseksi ensi kerran Meriliiton täyttäessä 60 vuotta 1986. Ensimmäinen kunniapalkinto luovutettiin liiton juhlakokouksessa 15.5.1986 kahtena kappaleena ja sen saivat silloin Lontoon Greenwichissä kesällä 1985 pidetyn “Sea Finland”-näyttelyn järjestäjät, Suomen merimuseo ja National Maritime Museum Greenwichissä. Muita palkittuja ovat ruotsalainen pintapelastaja Sven Sellingille, merenkulkuneuvos Gunnar Eklund, taiteilija Erkki Riimala, pääjohtaja Martin Saarikangas, John Nurmisen Säätiö ja ”Kuunari Helena Joutsenen jäljillä" –hanke.