Ylen dokumentti Ihmissyöjien saari Areenassa
Lähetetty: 24.05.12 09:42

Ylen Areenassa on vielä 4 viikkoa katseltavana keskiviikkona 23.5 esitetty kiinnostava dokumentti 1930-luvun Neuvostoliitosta:
* Historiaa: Ihmissyöjien saari (Yle Areena)Valtava ruokapula 1930-luvulla pakotti miljoonat neuvostoliittolaiset muuttamaan maalta kaupunkiin. Kääntöpuolena oli kaupunkien äkillinen paisuminen, joka aiheutti kaaosta ja lisäsi rikoksia.
Kurinpalautuksena Stalin oraganisoi suuren puhdistuksen Moskovassa ja Leningradissa, jossa 6000 ihmistä passitettiin Siperiaan syrjäiselle saarelle. Joukossa oli maalaisia, pikkurikollisia, kiertolaisia ja myös sellaisia, jotka syystä tai toisesta eivät vastanneet kommunistisen yhteiskunnan ihannetta.
Kylmä ja nälkä
Dokumentti Ihmissyöjien saari (L'Île aux cannibales) kertoo, kuinka ihmisiä odotti kahdeksan päivän junamatka 3000 kilometrin päähän Moskovasta Nazinon saarelle.
Miehet, naiset ja lapset joutuivat elämään kylmässä Siperiassa laihalla ravinnolla vain muutamien vaatekappaleiden ja työkalujen turvin, vaikka lämpötila oli selvästi pakkasen puolella.
Saarella ei ollut minkäänlaista infrastruktuuria. Toivottomuuden tunne ja jatkuva nälkä johtivat pian rikoksiin ja nälänhätä ihmissyöntiin.