Muita aiheita...
Sota Italiassa
Kenraalikuvernööri Berg antoi 28. elokuuta sensuuriviranomaisille määräyksen, että Italian tapahtumista sai kirjoittaa vain sellaista, mikä "oli sopusoinnussa lainkuuliaisen kansan periaatteiden kanssa siveellisyydestä ja velvollisuudentunnosta".
Italian vapaussota oli ensimmäinen sota, jonka tapahtumia Suomen lehdistö seurasi numero numerolta. Tämän teki mahdolliseksi lennätin. Keski-Italian pikkuvaltiot liittyivät tänä vuonna Sardiniaan ja Garibaldi valloitti Sisilian ja Napolin. Solferinon taistelussa Sardinia voitti Ranskan avulla Itävallan ja sai Lombardian.
Naisille ja lapsille
Aikakauslehti Från närä och fjärran, Litteraturblad för Finlands Qvinnor ja lastenlehti Varpunen alkoivat ilmestyä.
Kirjoja
Gustaf Erik Eurén julkaisi 500-sivuisen Suomalais-ruotsalaisen sanakirjan. Hän toimitti sen Elias Lönnrotin aineiston pohjalta.
Z. Topeliuksen Naturens Bok ilmestyi suomeksi nimellä Luonnon kirja.
Senaatti osti C.A. Gottlundilta noin 4.000 historiallista asiakirjaa, jotka kertovat pääosin Suomesta. Hän oli koonnut niitä asuessaan Ruotsissa.
Keisarillinen perhe
Hallitsijaperheen tapahtumista luettiin aina ilmoitukset Suomen kirkoissa. Kesällä luettiin kaksi kertaa Keisarillisen majesteetin armollinen ilmoitus, että hänen korkeasti rakastettu kälynsä oli synnyttänyt lapsen. Hallitsijan veljet Konstantin ja Michael saivat nimittäin kumpikin perheenlisäystä. Syyskuun lopulla ilmoitettiin Tsaarien Hovista, että keisarinna oli synnyttänyt pojan, jonka nimeksi oli pantu Paul. Merkittävin tapaus oli leskikeisarinnan kuolema syksyllä. Tapauksen johdosta luettiin kiitosrukoukset ja mm. Helsingin uuden teatterin avajaisia jouduttiin lykkäämään.
Ooppera maailmalla
Ruotsin kuninkaan Kaarle XV:n kruunajaisissa Tukholmassa esitettiin toukokuussa suomalaisen Fredrik Paciuksen ooppera Kung Carls Jagt eli Kaarle kuninkaan metsästys. Sen ensiesitys Suomessa oli 1852.
Kohtuuden ystävät
Raittiuskirjallisuutta julkaissut komitea järjestyi seuraksi, joka otti nimen Kohtuuden Ystävät. Se ei vaatinut täyttä raittiutta. Mukana olivat mm. Elias Lönnrot ja J.V. Snellman. Komitea oli kerännyt rahaa julkaisuja varten lähes 3.000 ruplaa ja painanut 75.000 kirjasta. Tunnetuin julkaisu oli Turmiolan Tommin elämäkerta.
Uutisia
Författare honorarium åt dr. G. Geitlin för "Latinainen kielioppi umpisuomalaisen nuorison hyödyksi." Åbo Underrättelser
Johan Ludvig Heiberg. Danmarks skald och esthetiker. Biografi. Papperslyktan
Washington Irving. Biografi. Papperslyktan
Ralph Knocker, Bref fr. H:fors. Om Washington Irving. Åbo Underrättelser
E. Lönnrot ja A. Ahlqvist jäseneitä seuroissa: Societé d'Ethnographie Orientale et Americaine Paris'issa ja Societas Hungarica Pest'issä. Suometar
Lord Thomas Babington Macaulay. Nekrolog. Papperslyktan