Maatalous
Suomen maatalous tuotti hyvin koko vuosikymmenen alkupuolen. Koko maataloustuotannon arvo oli tänä vuonna 188 miljoonaa markkaa eli kolmanneksen enemmän kuin kymmenen vuotta sitten. Maatalouden osuus kansantulosta oli kuitenkin hitaassa laskussa, koska teollisuus ja liikenne kasvoivat nopeammin.
Leipäviljasato oli tänä vuonna 6,4 miljoonaa hehtolitraa. Sato oli melko hyvä. Tuonti oli silti suurta, lähes 1,5 miljoonaa hl. Viljaa tuotiin varsinkin Venäjältä, koska sen hinta oli edullinen. Viljavarat oli täten yhteensä 7,9 miljoonaa hehtolitraa eli enemmän kuin koskaan ennen Suomessa. Asukasta kohti viljaa oli 410 litraa, josta viidesosa käytettiin siemeneksi.
Satoa nopeammin kasvoi karjatalous. Suomessa oltiin yhä siirtymässä nurmiviljelyyn, so. pellossa kasvatettiin heinää karjan rehuksi. Näin voitiin pitää suurempaa karjamäärää. Maitoa ja voita myytiin, ja siitä talonpojat saivat mainittavia rahatuloja varsinkin lähellä kaupunkeja ja Itä-Suomessa. Voita vietiin tänä vuonna 4,8 miljoonaa kiloa, josta 3 miljoonaa kiloa Venäjälle.Omavaraistalouden vahvuutta kuvaa se, että maaseudun asukasta kohti voin vienti oli vain 2,5 kiloa vuodessa. Yksi lehmä tuotti maitoa noin tuhat litraa vuodessa, mutta uudet ayshirerodut, joita oli edistyneillä suurtiloilla, tuottivat jopa kolme kertaa enemmän. Suotuisa kehitys todettiin myös hallituksen kertomuksessa talouden tilasta.