Muita aiheita...
Säätiedettä
Helsingin magneetillinen ja meteorologillinen observatorio muodostettiin uudelleen nimellä Suomen Tiedeseuran Meteorologillinen Päälaitos. Observatorio oli perustettu vuonna 1838 osaksi yliopistoa. Toimintansa se aloitti tosin vasta vuonna 1844. Nyt laitos siirtyi Suomen Tiedeseuralle, joka oli kerännyt havaintoja säätilasta Helsingin Kaisaniemen lisäksi myös muilta paikkakunnilta, mm. Oulusta.
Iijoen uitot
Puunkuljetus Iijoessa määrättin luvanvaraiseksi. Lupa edellytti selvitystä metsävaroista. Ilmeinen syy rajoitukseen oli pelko rannan liikahakkuista.
Nostosillat
Kanavat, maantiet ja rautatiet osuivat monissa paikoin yhteen. Ratkaisuksi oli kehitetty nostoja kääntösilta. Ensimmäinen rakennettiin Saimaan kanavan yli Viipurissa 1872. Tänä vuonna otettiin käyttöön Ruoveden Kautun ja Kaivosrannan ja Kristiinan Varkaantaipaleen nostosillat ja annettiin niille järjestyssääntö. Siinä kuvattiin, miten liikenne kanavilla tuli järjestää.
Vaaralliset elintarpeet
Vuonna 1867 annettu kielto tuoda lihaa Saksasta kumottiin. Lihakappaleessa tuli olla mukana todistus, että se ei sisällä trikiinejä. Samaten kumottiin 1875 annettu perunantuontikielto.