Viemärit
Varsinkin suurempien yhdyskuntien puhtaanapidossa käytännöllisiä ovat n.s. likaviemärilaitteet, jolloin maanalaisia johtotorvia myöten lika-aineet kuljetetaan pois kaupungista.
Viemärien laskupaikat vaativat kuitenkin erikoista huomiota. Tavallisesti laskevat likaviemärit johonkin kaupungin läheisyydessä olevaan vesistöön: mereen, järveen tai jokeen.
Olosuhteista, kuten vesistön suuruudesta, likavesien määrästä ja laadusta riippuen näiden laskupaikkojen vesi saattaa suuremmassa tai vähemmässä määrässä pilaantua.
Jos saman vesistön vettä vielä on pakko käyttää juomatai kotitalousvetenä, se voi antaa aihetta tautien levenemiselle y.m. muille epäkohdille.
Vaikkakin vesistöt, etenkin virtaava vesi, suuressa määrin voivat puhdistua, siten että lika-aineet painuvat pohjaan sekä muiden tekijöiden avulla, on usein kuitenkin käynyt tarpeelliseksi puhdistaa likavesiä ennen niiden laskemista vesistöihin.
Tämä likavesien puhdistus voi tapahtua joko altaiden, kemiallisten aineiden ja sähkön tai n.s. biologisten menettelytapojen, maan läpi siivilöimisen tai maan pinnalle levittämisen avulla.
Lahden kaupungissa viemärilaitos on varustettu septik tankilla yhdessä biologisten suodatinten kanssa, joissa likavesi ensin puhdistetaan, ennenkuin se lasketaan kaupungin lähellä olevaan verraten ahtaaseen ja seisovaan vesistöön.
Samanlaisia pienempiä likaveden puhdistuslaitoksia on esimerkiksi Helsingissä.
Ruotsin kaupungeilla on oikeus monopolisoida puhtaanapito sekä asettaa yksityisen talonomistajan maksettavaksi määrätty puhtaanapitovero.
Suomessa on tätä asiaa kyllä valmisteltu ja ehdotuksia tehty useissakin kaupungeissa, mutta varsinaiseen toimintaan ei vielä ole päästy muualla kuin Helsingissä, eikä sielläkään täydellisesti.
Helsingin kaupungin puhtaanapitolaitos, joka vuodesta 1921 toimii itsenäisenä, oman hallituksen alaisena, on tarkoitettu varsinaisesti huolehtimaan kaikesta kaupunkikunnan velvollisuutena olevasta puhtaanapidosta, mutta se on samalla oikeutettu tekemään sopimuksia asianomaisten kiinteistönomistajien kanssa heille kuuluvan puhtaanapitovelvollisuuden ottamisesta puhtaanapitolaitoksen huoleksi.1