Muita aiheita...
Kirjallisuus
Toukokuussa oikeusministeriön pyynnöstä asetettu lautakunta epäsiveellisten julkaisujen levittämisen ehkäisemiseksi ilmoitti yksimielisenä päätöksenään, että Henry Millerin romaani "Kravun kääntöpiiri" suomenkielisessä asussaan useissa kohdin loukkaa siveellisyyttä.
Teos takavarikoitiin Jyväskylän raastuvanoikeuden päätöksellä. Vaikka muistissa oli Mycklen kirjojen kieltäminen, merkitsi Millerin teoksen kohtalo kirjallista sensaatiota.Keskustelun kuluessa kysyttiin mm., voiko lautakunta, johon ei kuulunut yhtään kirjallisuuden asiantuntijaa, arvioida teoksen taiteellisen arvon, tai miksi kiellettiin vain teoksen suomenkielisen laitoksen myynti, kun teosta oli saatavana mm. englanninja ruotsinkielisenä. Vielä viitattiin siihen, että Suomi ainoana länsimaana antoi takavarikoida kirjan, jonka julkaisukielto mm. Yhdysvalloissa oli kumottu viime vuonna.1
Suomalaista kirjallisuutta julkaistiin runsaasti muilla kielillä.
Suosituimmat kirjailijat olivat:
- – Mika Waltari 157 käännöstä
- – Juhani Aho 118 käännöstä
- – F.E. Sillanpää 98 käännöstä.
Aleksis Kiven "Seitsemästä veljeksestä" oli tehty 30 käännöstä.
Tänä vuonna julkaistiin mm. Tove Janssonin "Det osynliga barnet", Väinö Linnan "Täällä Pohjantähden alla III", Paavo Rintalan "Mummoni ja Marskin tarinat", Pentti Saarikosken "Mitä tapahtui todella?", Hannu Salaman "Lomapäivä" ja Arvo Turtiaisen "Minä paljasjalkainen".
Esikoiskirjoja oli mm. Claes Anderssonin "Ventil, Cleven Vit eld", MarjaLeena Mikkolan "Naisia" ja Eino Säisän "Tummat".
Uusia käännöksiä oli mm. Heinrich Böllin "Tohtori Murken kootut tauot", Italo Calvinon "Ritari joka ei ollut olemassa" ja Michel del Castillon "Julisteiden liimaaja".2
Maatalousnäyttelyt olivat kesäisen maaseudun monipuolisia kulttuuritapahtumia.
Elokuvat
Uusia kotimaisia elokuvia oli Jarno Hiilloskorven Varjostettua valoa, Matti Kassilan Tähdet kertovat, komisario Palmu, Maunu Kurkvaaran Yksityisalue, Eino Ruutsalon Tuulinen päivä, Mikko Niskasen Pojat sekä Risto Jarvan ja Jaakko Pakkasvirran Yö vai päivä.
Mm. seuraavat ulkomaiset elokuvat tulivat ensi-iltaan tänä vuonna: Vittorio de Sican Kaksi naista, Blake Edwardsin Aamiainen Tiffanylla, JeanPierre Melvillen Kiusaus, Elia Kazanin Kuumetta veressä, Jacques Demyn Lola, Jean-Luc Godardin Nainen on aina nainen, Luchino Viscontin Rocco ja hänen veljensä, Kenji Mizoguchin Ugetsu – kalpean kuun tarinoita ja Michelangelo Antonionin Yö.3