Vuosi 2000
Futuristit käyttävät tietokoneita, prognooseja ja vakavia tiedemiehiä apunaan voidakseen sanoa, mitä tulevaisuus todella tuo tullessaan. Tehtaat tulevat olemaan automatisoituja, tuotannosta päättävät muutamat harvat ihmiset, joiden hallussa on päätäntävalta. Vain 10 % ihmisistä tekee työtä, muille maksetaan "ikuisesta lomasta". Päivittäin työtä tekevät suorittavat suurimman osan työstä kotoa käsin kansallisen kaukoyhteysverkon ja kuvapuhelimen välityksellä.
Kotirouvien ei tarvitse liikahtaa sohvaltaan ostoksia tehdessään, he vain soittavat kuvapuhelimella kauppaan ja jättävät elintarviketilauksensa – kaikki tuodaan kotiin.
Tietokone (perheen tärkein laite) hoitaa myös perheen keittiön. Viikon ruokalista ohjelmoidaan reikäkortille ja ostokset pannaan automaattiseen varasto-syväjäädytyslaatikkoon. Oikeaan aikaan valmistaa keittiöautomaatti halutun ruoan, jonka mekaaniset kädet tarjoilevat ruokapöytään. Samat kädet huolehtivat tiskistä, toiset robotit tekevät muut taloustyöt.
Anti-pahantuulisuuslääkkeet ja hymyile-ja naura-pillerit tulevat luultavasti olemaan vaimojen käyttöaineita, joilla he voivat piristää miehiään.1