Muita aiheita...
Sensuuri
Muuta Suomea koskevat sensuurisäännökset tulivat voimaan myös Viipurin läänissä. Julistus annettiin samalla kertaa ajanlaskun muutoksen kanssa. Kirjapainoja valvoi senaatin kansliaosasto, ulkomailta tuotavia kirjoja ja lehtiä postilaitos ja tulli, yliopisto omia julkaisujaan. Aukotonta ennakkosensuuria ei kuitenkaan ollut, vaan laittomiin julkaisuihin puututtiin jälkikäteen, jos syytä ilmeni.
Orpoja leskikassa
Suomen sotaväelle perustettiin uusi leskija orpokassa. Sen pohjana olivat Ruotsin armeijan aikaiset maksut. Nyt määrättiin uudet jäsenmaksut.
Kadettikoulu
Viime vuonna palanut Haapaniemen topografinen koulu päätettiin 26. kesäkuuta siirtää Haminaan ja muuttaa se kadettikouluksi, jossa koulutetaan upseereita kaikkiin aselajeihin.
Rettelö
Ylioppilaiden ja venäläisten sotilaiden yhteenotot Turussa jatkuivat. Sotilaat tulivat harjoitustauolla lämmittelemään ja metelöimään yliopiston tiloihin, mistä alkoi tappelunpoikanen. Kenraalikuvernööri tuli kaupunkiin selvittämään asiaa ja totesi nyt sotilaat syyllisiksi. Opiskelijat polttivat mielenosoituksellisesti aseensa: koivusauvat.