Tehtaita

Mekanicus John Barkerin anomus kutomon perustamiseksi Turkuun. Anomus tullut senaattiin 26.6.1843. Privilegio myönnetty 8.11.1843, sivu 1. Sen. AD 350/10 1843. Kansallisarkisto.
Ruukit
Suomi-aikakauskirjassa julkaistiin vuorimestarin vuosikertomus vuodelta 1840. Maan rautaruukien tuotannon arvo oli 213.000 hopearuplaa ja niissä oli 709 työmiestä.
Säästö-Pankki
Finlaysonin tehdas Tampereella perusti työntekijöilleen säästökassan. Sen säännöt vahvistettiin tänä vuonna: Asetukset Säästö-Pankille, jonka Fabriiki-Työwäellensä owat asettaneet Finlayson & Comp. Aikaisemmin oli perustettu samanlainen kassa Fiskarsin ruukin työntekijöille. Tehtaan työntekijämäärä oli 378. Se oli Suomen suurin teollisuuslaitos ja kasvoi nopeasti.
Finlaysonin tehtaalla aikaisemmin työskennellyt englantilainen mekaanikko John Barker perusti puuvillatehtaan Turkuun. Se sai privilegionsa 8. marraskuuta. Aurajoen rannassa aloitettiin tehtaan rakentaminen.