Kaisa Kylakoski
Viestit: 591
Liittynyt: 01.12.05 07:46
Paikkakunta: Helsinki
Viesti: Kotisivu

Sotahistoriallinen seura palkitsi Ryssän heilat ja pikku-iivanat

Kuva
Sotavankeja seisomassa pellon pientareella Malmilla todennäköisimmin kesällä 1943. Kuva: Erland Jouhi (Simo Jouhi). Kuvalähde: Matapupu, kansalaishistoriaa sivusto

Suomen Sotahistoriallinen Seura on palkinnut vuosikokouksessaan 23.3.2011 vuonna 2010 valmistuneista pro gradu -tutkielmista ensimmäisellä palkinnolla ja 2.500 euron stipendillä Noora Wilmsin opinnäytetyön: ”Ryssän heilat ja pikku-Iivanat” Sanomalehti- ja muistitietotutkimus suhtautumisesta neuvostoliittolaisten sotavankien kanssa seurustelleisiin naisiin ja heidän lapsiinsa. Wilms (nyt Wilms-Narvola) valmistui Itä-Suomen yliopistosta.

* “Ryssän heilat ja pikku-iivanat”: Sanomalehti- ja muistitietotutkimus suhtautumisesta neuvostoliittolaisten sotavankien kanssa seurustelleisiin naisiin ja heidän lapsiinsa. Itä-Suomen yliopisto, Yhteiskunta- ja kauppatieteiden tiedekunta, Historian oppiaineryhmä, Suomen historian Pro gradu –tutkielma, Tammikuu 2010. (PDF-tiedosto)

Lähde: Itä-Suomen yliopisto: Historia- ja maantieteiden laitos, Facebook-sivu

Palaa sivulle “Uutisia historiasta: arkisto”