
Kuva: Kalliomaalauksia Pekka Kivikkään piirroksen mukaan, Elävä Kivikausi sivusto
Jyväskyläläinen kalliomaalaustutkija Pekka Kivikäs lahjoitti koko kalliomaalauksia koskevan tutkimusaineistonsa Keski-Suomen museolle
Jyväskyläläinen kalliomaalaustutkija Pekka Kivikäs ja Keski-Suomen museo ovat allekirjoittaneet perjantaina 25.5.2012 lahjoitussopimuksen Pekka Kivikkään laajasta kalliomaalaustutkimusaineistosta. Kivikäs on vuodesta 1975 tutkinut Suomen kalliomaalauksia ja kehittänyt erilaisia kalliomaalausten kopiointimenetelmiä. Lisäksi hän on perehtynyt Suomen naapurialueiden kalliotaiteeseen.
Tulevana sunnuntaina 80 vuotta täyttävän Pekka Kivikkään toive on jo kauan ollut saada hänen lähes 40 vuoden aikana karttunut tutkimusaineistonsa myös muiden tutkijoiden käyttöön. Pitkäaikainen ja hyvä yhteistyö Keski-Suomen museon kanssa toteuttaa nyt Kivikkään haaveen. Keski-Suomen museo muodostaa lahjoitetusta aineistosta tutkimusarkiston, joka tulee olemaan vapaassa tutkimuskäytössä sen jälkeen, kun mittava aineisto on järjestetty ja luetteloitu.
Lahjoitus sisältää dokumentointi- ja tutkimuspiirroksia, valokuvia, negatiiveja ja dioja Suomen kalliomaalauksista sekä kalliomaalaustutkimukseen liittyvää kotimaista ja ulkomaista kirjallisuutta. Lahjoitukseen kuuluu myös muuta Kivikkään julkaisemiin kirjoihin, kalliomaalausnäyttelyihin ja aiheesta pitämiin esitelmiin liittyvää aineistoa sekä dokumentointiaineistoja Suomen naapurimaiden kalliopiirroksista.
Pekka Kivikkään tutkimusaineisto on yksi Skandinavian suurimmista kalliomaalauksiin ja kalliotaiteeseen liittyvistä tutkimuskokoelmista. Aineiston kautta hahmottuu myös Pekka Kivikkään tie arkeologian harrastajasta ammattimaiseksi kalliomaalaustutkijaksi ja kalliomaalaustutkimuksen metodologinen kehitys.