Suomen Sukututkimusseuran hallitus päätti 17.11.2012 nimittää aikakauskirja Genoksen uudeksi päätoimittajaksi numerosta 1/2013 lähtien FT, dosentti Heli Valtosen.
Heli Valtonen työskentelee akatemiatutkijana Jyväskylän yliopiston historian ja etnologian laitoksella. Valtonen on kokenut historiantutkija, joka on tutkimustyössään perehtynyt mm. suku- ja henkilöhistoriaan sekä perhehistoriaan ja elämäkertatutkimukseen. Valtosella on runsaasti kokemusta tieteellisestä julkaisemisesta ja toimitustyöstä.
Genoksen toimituskuntaan numerosta 1/2013 alkaen kuuluvat päätoimittajan lisäksi seuraavat henkilöt:
– toimittaja VTM Marketta Kännö
– toimittaja FM Heikki Vuorimies
– kirja-arviotoimittaja FM Veli Pekka Toropainen
– toimitussihteeri FM Maria Vasenkari
– avustaja jäsensihteeri Riitta Roitto
Genoksen toimitusneuvostoon toimikaudelle 2013-14 hallitus nimitti seuraavat henkilöt:
– puheenjohtaja FT, dosentti Olli Matikainen
– FT, dosentti Mervi Kaarninen
– FT Ulla Koskinen
– FT, dosentti Anu Koskivirta
– FT, dosentti Marko Lamberg
– FT, dosentti Jyrki Paaskoski
– tutkija Elisabeth Thorsell (Ruotsi)
Toimitusneuvoston ruotsalainen jäsen tutkija Elisabeth Thorsell on Svenska Genealogiska Samfundetin julkaiseman refee-aikakauskirjan Svensk Genealogisk Tidskriftin toimittaja.
Genos (perustettu 1930) uudistuu vuonna 2013 64-sivuiseksi monipuolisesti suku- ja henkilöhistoriaa käsitteleväksi aikakauskirjaksi. Genos on referee-julkaisu, joka saavutti Tieteellisten seurain valtuuskunnan Julkaisufoorumi-hankkeessa ensimmäisen tason.
P. T. Kuusiluoma
Toiminnanjohtaja
Suomen Sukututkimusseura