Tapio Onnela
Viestit: 4903
Liittynyt: 13.09.05 12:40
Viesti: Kotisivu

Museovirasto moittii kulttuurin käsitteen kaventumista

Museovirasto: Kulttuurin käsitteen määritelmä horjuu Euroopan komission kulttuuritiedonannossa

Museovirasto on 4.7.2007 antanut opetusministeriölle lausunnon Euroopan komission kulttuuritiedonannosta. Tiedonannon suurimmat ongelmat liittyvät kulttuurin käsitteen kaventumiseen suhteessa perustamissopimuksen kulttuuriartiklan sisältöön; erityisesti tämä näkyy aineellisen kulttuuriperinnön jättämisessä vähäiselle huomiolle.

Tiedonannossa käytetyt kaksi määritelmää, rajautuminen taiteisiin ja kulttuurin antropologinen määritelmä, ovat kapeampia kuin perustamissopimuksen kulttuuriartiklan 151 sisältö. Kulttuuriartikla on osoittautunut onnistuneeksi, kulttuuriperinnön ja taiteen alat tasapainoisesti huomioon ottavaksi kulttuurin määrittelyiksi, jonka soisi
olevan myös komission tiedonannon ydin.

Kulttuurin käsitteen ohella tiedonannolle on leimallista horjunta myös sellaisissa määritelmissä, joissa on ollut tarkoitus toistaa Kulttuuri-ohjelmapäätöksen tai Euroopan unionin neuvoston päätelmien ja päätöslauselmien muotoilua. Erityisen valitettavaa tämä on Suomen EU-puheenjohtajakaudella edistetyn erityyppisten museokokoelmien liikkuvuuden kohdalla.

Tiedonannossa käytetään sekä Kulttuuri-ohjelmapäätöksen tekstistä että neuvoston asiaa koskevasta päätöslauselmasta poikkeavaa muotoilua, joka rajaa esineiden liikkuvuuden vain taideteoksiin ja taiteellisen ilmaisun tuotoksiin. Mikäli rajaus jäisi voimaan tiedonantoa seuraavissa asiakirjoissa, se olisi ristiriidassa neuvostossa marraskuussa 2006 esitellyn kokoelmien liikkuvuuden toimintaohjelman kanssa ja jättäisi ulkopuolelleen sekä valtaosan museoista että suuren osan museoiden välisestä lainaustoiminnasta.

Toimintasuunnitelmasta käytävässä keskustelussa ja sen integroimisessa
intressitahojen suunnitelmiin ja toimintaan olisi ensiarvoisen tärkeää
nostaa esiin käsitteelliset ongelmat sekä eri asiakirjojen sisältöjen
loogiset jatkumot. Muutoin tiedonannon pyöreys ja epätarkkuus saattaa
kostautua niin, että menetetään ne itseisarvon sekä taloudellisten ja
sosiaalisten hyötyjen argumentit, jotka olisivat jatkossa välttämättömiä,
kun kulttuuria pyritään tuomaan yhteisön strategiseen ytimeen.

Kulttuuritiedonanto: ”A European agenda for culture in a globalising world”

Palaa sivulle “Uutisia historiasta: arkisto”