Méxicon sydämestä löytyi asteekkien palatsin raunioita
Entisöidessään Meksikon pääkaupungissa sijaitsevaa siirtomaavallan aikaista taloa törmäsivät asiantuntijat yllättäen muinaisen asteekkien rakentaman palatsin jäänteisiin. Palatsissa asui luultavasti keisari Montezuma vielä 1500-luvun alussa, siihen saakka kunnes espanjalaiset murhasivat hänet. Hieman myöhemmin espanjalaiset rakensivat alueen asteekkiasutuksen päälle kylän, joka vuosien myötä on kasvanut nykyiseksi Méxicoksi.
Jo aiemmin on tiedetty, että Meksikon pääkaupunki on rakennettu asteekkien asutuksen päälle. Tutkijat ovat olleet myös selvillä 1500-luvulla alussa hallinneen keisari Montezuman asuneen nykyisen Méxicon alueella. Yllätys oli kuitenkin suuri, kun Montezuman palatsi tuli esiin aivan tavanomaisen siirtomaa-aikaisen rakennuksen entisöinnin myötä. Tutkijat olivat nimittäin arvelleet palatsin sijaitseen aivan toisaalla.
Nyt raunioita tutkivan arkeologiryhmän johtaja Elsa Hernandez arvelee, että esiinkaivetut rakennuksen osat ovat aikoinaan muodostaneet ikkunattoman mustaksi maalatun huoneen, jota keisari käytti mm. meditointiin. Hernandezin mukaan huone on osa palatsia, johon uskotaan kuuluneen kaikkiaan viisi toisiinsa yhteydessä olevaa rakennusta, joihin oli sijoitettu keisarin toimisto, lasten- ja vaimojenhuoneet sekä eläintarha.
Lähde:
International Herald Tribune: Mexican archaeologists unearth ruins of Aztec palace, 10.6.2008