Jussi Jalonen
Viestit: 902
Liittynyt: 29.05.07 11:18
Paikkakunta: Pyynikki

Ensimmäinen suomalainen katolinen piispa 500 vuoteen

Piispaksi vihityn Teemu Sipon kiitospuhe Turun tuomiokirkossa 5.9.2009, Kuva KATT
Lahdessa syntynyt isä Teemu Sippo on paavi Benedictus XVI:n nimittämänä vihitty Suomen ensimmäiseksi syntyperäiseksi katoliseksi piispaksi sitten Arvid Kurjen. Paljolti hollantilaisten, puolalaisten ja etelävietnamilaisten sielunpaimenten Suomessa edustama kirkko on yli puolen vuosituhannen jälkeen saanut jälleen hiippakuntansa johtajaksi kotimaisen miehen.

Ekumenian hengessä vihkimys toteutettiin Turun tuomiokirkossa, mikä antoi tapahtumalle historiallisen jatkuvuuden tuntua. Vihkimystä voi kenties pitää osoituksena siitä, että Suomi on asteittain saamassa kolmannen kristillisen kansankirkon. Piispa Sipon nimityksen ohella samaa trendiä ilmentää mahdollisesti myös aitosuomalaisen populistipuolueemme karismaattisen ja sympaattisen keulahahmon katolinen usko.

Samalla voi tietysti pohtia, saattaisiko katolisen uskonnon uusi tuleminen Suomeen kenties luoda pohjaa kotimaiselle antiklerikaaliselle, katolisuuden vastaiselle reaktiolle. Valitettavaa on, että vihamielisyys katolista uskontoa kohtaan on nykypäivänä helppo verhota suvaitsevaisuuden ja vapaamielisyyden kaapuun, hieman samalla tavalla kuin Israelin kritisointia on toisinaan mahdollista käyttää eräänlaisena salonkikelpoisena antisemitisminä. Monet saattavat muistaa esimerkiksi Timo Soinille vuoden 2006 presidentinvaalitentissä esitetyn kysymyksen "Kuulutte katoliseen kirkkoon. Hyväksyttekö raiskauksen luvallisena lapsen alulle saattamisena?"

Mutta toistaiseksi: onnittelut isä Sipolle, Helsingin katolisen hiippakunnan piispalle! Pulsate et aperietur vobis.


Cheers,

J. J.

Palaa sivulle “Puheenvuoroja historiasta”