Lea Murto-Orava
Viestit: 394
Liittynyt: 21.11.05 14:09
Viesti: Kotisivu

Museoviraston uusi julkaisu kertoo pienten – ja vähän isompienkin – tyttöjen unelmista

Museoviraston ja Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran uutuusjulkaisu tuo ihailtavaksi nukketalojen ihastuttavat pienoismaailmat ja mielenkiintoisen historian. ”Unelmien koti. Nukketalojen pienoismaailmat” esittelee kaikki Suomen kansallismuseon kokoelmiin kuuluvat nukketalot, jotka ajallisesti ulottuvat 1800-luvun puolivälistä 1900-luvun loppuun. Mukana on myös muita eri ajoilta peräisin olevia, nukketaloihin rinnastettavia pienoismaailmoja. Kaunis kirja kertoo myös nukketalojen historiasta, nukketaloista Euroopassa, nukkekotien valmistuksesta ja sisustuksista.

Nukkekodit saivat alkunsa aikuisten ihailtaviksi tarkoitetuista pienoismalleista, joilla ei leikitty. Pikkuhiljaa ne muuttuivat leluiksi. Nukkekodit ovat kuitenkin säilyttäneet, tai saavuttaneet uudelleen, myös aikuisten kiinnostuksen, erityisesti talojen ja sisustusten itse kokoamisen ja tekemisen kautta, ihailua herättävinä tarinoiden syntysijoina, unelmien kohteena ja toteutusmahdollisuutena.

Vanhimmilla nukkekodeilla on arvokas kulttuurihistoriallinen lähdearvo. Jotkut niissä olevat esineet voivat olla ainoita esimerkkejä esineistä, jollaisia ei ole säilynyt meidän päiviimme. Kallisarvoisia isoja nukketaloja on säilytetty huolellisesti, vaatimattomammat on usein leikitty loppuun.

Jouni Kuurne
UNELMIEN KOTI
Nukketalojen pienoismaailmat

Museovirasto ja SKS 2010, ISBN 978-951-616-212-9, ISBN 978-952-222-214-5, ISSN 0355-1768, 69 s., nid., 24 € (sis. alv)

Museoviraston julkaisuja myydään Suomen kansallismuseon museokaupassa (Mannerheimintie 34). Julkaisuja voi tilata myös postiennakolla. Tilaukset osoitteella: Museovirasto, Julkaisutilaukset, PL 913, 00101 Helsinki tai sähköpostiosoitteella: kirjatilaus@nba.fi. Tiedustelut: puh. (09) 4050 9585 tai (09) 4050 9543.

Museoviraston julkaisuja myy myös virtuaalinen kirjakauppa Granum http://granum.uta.fi/granum/
Tiedot kaikista Museoviraston julkaisuista : http://www.nba.fi/fi/julkaisut

Nukkekotien ihanuuksiin voi nyt tutustua myös Kansallismuseon näyttelyssä

Kansallismuseossa on avattu myös näyttely "Unelmien koti – Nukkekodit Suomen kansallismuseossa". Se esittelee nukkekotien pienoismaailmaa 1800-luvun puolivälistä tähän päivään.

Näyttelyssä esillä olevat 13 nukketaloa Suomen kansallismuseon kokoelmista tarjoavat hyvän läpileikkauksen nukketalojen maailmaan sekä yhteiskunnassa tapahtuneisiin muutoksiin. Esillä olevat muut pienoisrakennukset laajentavat sisätiloihin keskittyvää nukketalojen maailmaa julkisivun ulkopuolelle.

Näyttely on avoinna Kansallismuseossa 6.11.2011 saakka ja siihen liittyy myös monipuolista oheisohjelmaa: opastuksia, työpajoja ja tapahtumapäiviä. Mukana tapahtumien järjestämisessä on Nukkekotiyhdistys ry.

Lue lisää näyttelystä ja oheisohjelmasta Kansallismuseon verkkosivuilta osoitteesta: http://www.nba.fi/fi/skm_nayttelyt/unelmien_koti

Palaa sivulle “Uudet historia-aiheiset mediat”