Sivu 1/1

Mikä sotilaspuku on kyseessä?

Lähetetty: 22.02.11 17:16
Kirjoittaja elina83
Tietäisikö kukaan mikä sotilaspuku on kyseessä?
mahtaisiko kuva olla mahdollisesti 1800-luvun puolelta?

http://kuvablogi.com/nayta/2947548/
http://kuvablogi.com/nayta/2947549/

t. Elina Kuva

Re: Mikä Sotilaspuku on kyseessä?

Lähetetty: 24.02.11 19:08
Kirjoittaja Tarja Ignatius
Hei Elina,

oletko varma, että kyseessä on sotilaspuku? En valitettavasti itsekään osaa suoralta kädeltä sanoa, mikä virkapuku on kyseessä. Kuvan ottoaikoihin jämyt puvut olivat melko tavallisia monessakin virkakunnassa, aina metsäopiskelijoista nuohoajiin ja tehtaan yövartijoihin asti. Itselläni tulevat suikkapäähineestä mieleen palomiehet. Jos kokardista ja polettien merkistä saisi paremmin selvää, voisi tietoa lähteä metsästämään niiden avulla.

Oletko kokeillut Museoviraston kuvahakua? Hyvällä tuurilla sieltä voisi selailemalla löytyä joku samanlainen. http://www.kuvakokoelmat.fi/

Tiedätkö henkilön nimen ja asuinpaikan?

Onnea salapoliisipuuhiin! :)

Re: Mikä Sotilaspuku on kyseessä?

Lähetetty: 28.02.11 13:47
Kirjoittaja Kari Hintsala
Kovasti näyttää seiskalta tuo numero olkalaatoissa. Kyseessä on siinä tapauksessa Suomen 7. Hämeenlinnan Tarkk'ampujapataljoonan reservikomppanian sotilas. Reservikomppaniat sijaitsivat Lammilla, Urjalassa, Orivedellä ja Saarijärvellä, ja niiden miehet kokoontuivat sotilaskoulutukseen vain kesäisin. Reserviläisen tunnistaa valkoisista housuista ja suikasta. Lisäksi olkalaattojen numero oli valkoinen, varsinaisen pataljoonan numero oli keltainen.

J.E.O. Screen on julkaissut kirjoja autonomian ajan sotaväestämme, mm. kuvateoksen tarkk'ampujapataljoonista: Suomen Vanha sotaväki vanhoissa valokuvissa - The Finnish Old Army in Old Photographs. Arvostelin sen aikoinaan Agricolaan. Wikipediasta löytyy myös jotain. Tarkk'ampujapataljoonat aloittivat toimintansa 1880-luvun alussa ja ne lakkautettiin osana venäläistämistoimia vuonna 1901. Valokuva ajoittuu siis tuohon haarukkaan.

Re: Mikä Sotilaspuku on kyseessä?

Lähetetty: 28.02.11 18:35
Kirjoittaja elina83
Kiitoksia paljon!