Maria Kallio
Viestit: 99
Liittynyt: 24.09.09 09:38
Paikkakunta: Pirkkala, Turku

Georgia häivyttää Neuvostoliiton jäänteet katukuvasta


Georgian Parlamenttitalo pääkaupungissa Tbilisissä. Kuva: Wikimedia Commons.
Georgiassa aiotaan poistaa kaikki Neuvostoliiton aikaiset muistomerkit ja symbolit. Myös kommunistimenneisyyteen viittaavat kadunnimet aiotaan muuttaa. Päätös syntyi tiistaina kun Georgian parlamentti hyväksyi uuden lain. Sen avulla Georgia yrittää tehdä etäisyyttä itsensä ja Venäjän välille.

Lakiehdotuksen teki opposition edustaja Gia Tortladze. Hänen mukaansa päätöstä on odotettu Neuvostoliiton romahduksesta lähtien. Tortladze sanoo olevansa ylpeä parlamentin tekemästä päätöksestä.Sisäministeriö aikoo asettaa työryhmän, jonka tehtävänä on luetteloida erilaiset Neuvostoliittoon tai fasisimiin viittaavat symbolit. Tämän jälkeen voidaan tehdä päätös niiden poistamisesta. Uusi lainsäädäntö estää myös entisten KGB-agenttien ja kommunistipuolueen viranhaltijoiden pääsyn valtion korkeisiin virkoihin.

Georgian toiseksi suurimmassa kaupungissa, Kutaisissa, tuhottiin II maailmansodan muistomerkki viranomaisten toimesta vuonna 2009. Tällöin Venäjän viranomaiset syyttivät georgialaisia yhteisön historiallisen muistin pyyhkimisestä. On siis hyvin todennäköistä, että myös tulevia päätöksiä tullaan kommentoimaan Moskovasta.

Kansalaisyhteiskunnan asiantuntija David Gogishvilin mielestä georgialaisten olisi tärkeä ymmärtää ja hyväksyä neuvostomenneisyytensä.”Jos päädymme poistamaan kaikki Neuvostoliiton aikaiset materiaaliset jäänteet, saatamme joutua tilanteeseen, jossa puolet Tbilisin kaupungista pitää tuhota”, Gogishvil sanoo.

Lähde: Georgian Parliament Agrees to Get Rid of Soviet Symbols" (The Moscow Times 1.6.2011)

Palaa sivulle “Uutisia historiasta: arkisto”