Vihavainen: Historiattomuus on ongelma päätöksenteossa
Lähetetty: 14.09.11 08:59
Timo Vihavaista, jonka tuorein kirja Itäraja ilmestyy syyskuussa Otavan kustantamana, on haastateltu verkkolehteen Uusi Suomi. Juttu otsikoitu Tutkija murskaa Suomen armeijan: ”Surkuhupaisaa”. Pitkähkössä tekstissä käsitellään myös Suomen ja Venäjän historiankirjoitusta.
Professori ei lämpene uudelle venäläiselle historiankirjoitukselle vaan kirjoittaa, että sota oli pikemminkin uhri, joka annettiin todellisten, ikuisten arvojen, oikeuden ja totuuden puolesta. "Suomen suuri kevät" oli todellisuudessa Moskovan pakkorauhan kevät. Kymmenientuhansien nuorukaisten tuhottu tai ruhjottu elämä ei riittänyt pelastamaan Karjalaa, josta sadat tuhannet joutuivat lähtemään kotinsa, kontunsa ja koko omaisuutensa menettäneinä. Kollektiivinen suru, koko kansan itku tervehti "Tynkä-Suomeen" siirtyviä evakkoja, joita ei koskaan nimitetty pakolaisiksi.
-Heidäthän todella oli evakuoitu, ellei omasta vapaasta tahdostaan niin ainakin ymmärtäen että niin oli pakko tehdä. Kuusisen hallitus olisi kyllä mielellään ottanut koko joukon harvalukuisten alamaistensa piiriin.