Maapolitiikka
Kruunun uudistilat
Valtion maatalouspolitiikan oleellinen osa oli viljelysmaan lisääminen. Maata piti saada varsinkin tilattomille. Siksi oli raivattava uutta peltoa. Tilojen jakaminen oli mahdollista, mutta se ei näyttänyt tuottavan tulosta.
Tänä vuonna annettiin asetus valtion eli kruununmaiden jakamisesta uudistiloiksi. Tarkoitus oli erottaa valtion omistamista maista viljelykseen sopivia osia ja myydä ne halukkaille, jotka täyttävät asetetut ehdot. Tähän asti kruunun liikamaille oli perustettu uudistiloja ilman monimutkaista lakia ja siinä kuvattua tarkastusmenettelyä. Torppia sai perustaa vapaammin ja niitä olikin jo noin 2.300.
Lainarahasto
Valtion varoista myönnettiin 50.000 markkaa maanosittamiseen. Laina oli tarkoitettu tilattoman väen tarpeisiin. Tätä varten perustettiin rahasto. Valtio antoi kuntien väityksellä lainaa tilan ostamiseen. Tätä ennen oli annettu pienempiä summia torppien perustamiseen. Näin oli syntynyt muutama sata torppaa.
Maan osittaminen ei juuri edistynyt kuten valtiovalta toivoi. Torppien perustaminen jopa vaikeutui, kun uusi laki velvoitti tekemään sopimukset kirjallisina. Torpparin asema parani, mutta maanomistajat eivät pitäneet tiukoista ehdoista.