Rautatiet
Tänä vuonna avattiin kaksi uutta rataosuutta ja annettiin lupa kahden yksityisradan rakentamiseen. Tehtailija G.A. Serlachius sai luvan rakentaa radan Mäntän ja Vilppulan välille. Rata yhdisti Mäntän tehtaan valtion rataan Vilppulassa. Samanalaisen luvan sai Forssan puuvillatehdasyhtiö.
Yksityiset radat piti rakentaa samaan tapaan kuin valtion radat ja niiden toiminnassa piti noudattaa samoja määräyksiä.
Valtion rautateille annettiin tänä vuonna uusi liikenneohjesääntö ja taksa. Niissä määrättiin tarkasti miten erilaiset kuljetukset piti suorittaa ja miten matkustajien tai virkamiesten tuli käyttäytyä.
Haapamäen ja Jyväskylän välinen rata avattiin liikenteelle 1. marraskuuta. Tätä juhlistettiin päivällisillä, joiden ruokalista oli koristeltu junan kuvalla. Rauman yksityisellä rautatiellä alkoi väliaikainen liikenne 15. huhtikuuta.