Tasa-arvo
Laki naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta annettiin 8. elokuuta. Laki tuli voimaan ensi vuoden alussa. Tasa-arvolain tarkoituksena oli estää sukupuoleen perustuva syrjintä ja edistää naisten ja miesten välistä tasa-arvoa sekä tässä tarkoituksessa parantaa naisten asemaa erityisesti työelämässä.
Laissa oli viranomaisille ja työnantajille asetettu velvollisuus edistää naisten ja miesten välistä tasa-arvoa sekä kielletty syrjintä sukupuolen perusteella. Lain noudattamisen valvontaa varten tulisi olemaan tasa-arvovaltuutettu ja tasa-arvolautakunta.Tasa-arvolaki tuli, mutta naisen asema mainonnassa tuskin muuttuisi.
Kirkolliskokous hyväksyi 6. marraskuuta lainmuutoksen, joka mahdollisti naispappeuden.
Presidentti Koivisto nimitti 31. joulukuuta hovioikeudenneuvos Paavo Nikulan Suomen ensimmäiseksi tasa-arvovaltuutetuksi.