Muita aiheita...
Valtioneuvosto jatkoi länsituonnin vapauttamista lisäämällä noin 90 uutta tullinimikettä lisenssitöntä tuontia koskevaan luetteloon. Lisenssitön tuonti nousi noin 5 %-yksiköllä eli noin 81 %:iin koko tuonnista.1
Laki Pohjois-Suomen teollisuuden verohuojennuksista annettiin 2. toukokuuta:
"Jos kotimainen osakeyhtiö tai osuuskunta vuosien 1958–1967 aikana perustaa Oulun tai Lapin lääniin uuden teollisuuslaitoksen, on siitä saatu tulo verovapaata siltä verovuodelta, jona teollisuuslaitosta varten hankittu käyttöomaisuus on otettu käyttöön, sekä kolmelta seuraavalta verovuodelta."
Automaattiset puhelinyhteydet Lahden, Hämeenlinnan, Toijalan ja Tampereen välillä avattiin 22. heinäkuuta.
Laki Yhdistyneiden Kansakuntien nimen ja tunnuskuvan suojaamisesta annettiin 14. kesäkuuta. Lain mukaan Yhdistyneiden Kansakuntien nimeä, nimen lyhennystä tai tunnuskuvaa taikka niihin helposti sekoitettavissa olevaa nimitystä tai kuviota ei saanut käyttää kaupallisessa tarkoituksessa eikä muutoinkaan julkisesti sellaisella tavalla, jota voitiin pitää harhauttavana.