Taiteilijaelämää
Elias Lönnrot lähti 29. huhtikuuta ensimmäiselle runonkeruumatkalleen, jolta palasi syyskuussa. Hän julkaisi ensimmäiset keräyksen tulokset vihossa Kantele.
Axel Gottlund julkaisi Tukholmassa kokoelman savolaista kansanrunoutta: Wäinämöiset, yksi Kokous meijän nykyisten Runojoin WirrenTeoista, I. osa.
Samaten Gottlund sai valmiiksi laajan teoksen suomalaisista Otawa eli Suomalaisia huvituksia. Kirjan yli 500 tekstisivua painettiin, mutta koska kuvat viivästyivät, teosta ei vielä julkaistu. Hän ei onnistunut saamaan Suomesta kustantajaa, koska halusi julkaista kirjan suomeksi!
Runoileva kotiopettaja J.L. Runeberg, meni kihloihin pikkuserkkunsa Fredrika Tengströmin kanssa.
Antti Sjögren julkaisi tutkielman Anteckningar om församlingarne i Kemi Lappmark. Hän oli vielä matkalla Pohjois-Venäjällä, mihin oli saanut apurahan valtiolta.
Veljekset von Wright alkoivat tehdä kuvitusta kreivi Nils Bonden kustantamaan kuvateokseen Svenska foglar, josta ilmestyi ensimmäinen osa. He tekivät kuvia myös Gottlundin Otavaan.
Maalari Gustaf Finnberg, joka menetti Turun palossa omaisuutensa ja kaikki taulunsa, muutti Tukhomaan.