Hyppää sisältöön

Nuorten historiantutkijoiden päivät

Ilmoittaudu mukaan kesäpäiville!

Mihin historioitsijoita tarvitaan? – Nuorten historiantutkijoiden kesäpäivät 12.–14.8.2026, Turku

Suomen Historiallinen Seura järjestää Nuorten historiantutkijoiden kesäpäivät 12.–14.8.2026 Turussa. Toista kertaa järjestettävillä kesäpäivillä käsitellään kaikkia historiantutkijoita koskettavia ammatillisia ja metodologisia kysymyksiä sekä luodaan mahdollisuuksia tutkijoiden verkostoitumiselle yli yliopisto- ja erikoisalarajojen. Teemana on historian tohtorin moninaiset mahdollisuudet sekä historiantutkimuksen merkitys yhteiskunnassa.

Kesäpäiville ovat tervetulleita väitöskirjatutkijat ja sellaiset historian alalta väitelleet, joiden väitöksestä on kulunut enintään kolme vuotta. Ensisijaisesti tapahtuma on suunnattu väitöskirjantekijöistä niille, jotka ovat väitöskirjan tekemisen loppuvaiheessa. Kesäpäiville voivat osallistua niin yliopistoissa työskentelevät, apurahatutkijat kuin vapaat tutkijat.

Kesäpäivien ohjelma

Kesäpäivien alustava ohjelma on julkaistu, ja ohjelma ja puhujat tarkentuvat kevään aikana. Ohjelmaan kuuluu luentoja, työpajoja, pienryhmäsessioita ja sosiaalista yhdessäoloa. Keskeisiä teemoja ovat historiantutkimuksen metodologia, uranäkymät, julkaiseminen, tutkimuksen rahoitus ja julkinen toiminta asiantuntijana. Lisäksi kesäpäivillä on kaikille osallistujille yhteistä iltaohjelmaa keskiviikkona ja torstaina. Tapahtuma järjestetään pääosin Turun yliopiston tiloissa.

Torstaina ohjelmassa ovat rinnakkaiset työpajat, joiden aiheina on 1) julkaisemisen suunnittelu ja 2) rahoitushakemuksen laatiminen. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään ilmoittautumaan jompaankumpaan työpajaan. Ennakkotehtävänä työpajaan valmistautumista varten on laatia 1–2 kysymystä tai teemaa, joita haluaa käsitellä. Tästä lähetetään osallistujille tarkemmat ohjeet elokuun alussa.

Perjantaina ohjelmassa on rinnakkaiset sessiot aiheista 1) tilaushistorioiden kirjoittaminen, 2) tutkija julkisuudessa ja 3) kansainvälisyys tutkijanuralla. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään valitsemaan alustavasti sessio, johon on kiinnostunut osallistumaan. Tämä valinta ei ole sitova, mutta tietoja käytetään suunnittelussa.

Osallistuminen, osallistumismaksu ja ilmoittautumisen sitovuus

Ilmoittautumisaika on 31.3.–15.5.2026. Tapahtumaan ilmoittaudutaan verkkolomakkeella (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.). Lähtökohtaisesti kaikki kiinnostuneet pääsevät mukaan.

Tapahtuman osallistumismaksu nuorille tutkijoille on 65 euroa, ja se sisältää tapahtuman, kahvitukset ja torstai-illan illallisen. Lounaat ovat omakustanteisia. Kesäpäiville voi osallistua koko ohjelman ajan keskiviikkoillasta perjantai-iltapäivään tai omien aikataulujen mukaan. Torstai-illan illallinen on tarkoitettu kaikille osallistujille.

Ilmoittautumisen voi peruuttaa ilmoittautumisajan puitteissa. Mikäli osallistuminen on kuitenkin kiinni myönnettävästä matkatuesta, ilmoittautumisen voi peruuttaa vielä 5.6. mennessä. Osallistumismaksun eräpäivä on 15.6.

Matkat ja majoitukset

Turun ulkopuolelta tulevien nuorten tutkijoiden on mahdollista hakea tukea matka- ja majoituskuluihin. Matka- ja majoitustuki on tarkoitettu osallistujille, joilla ei ole mahdollisuutta laskuttaa näitä kuluja yliopistonsa yksiköltä tai projektilta. Ilmoittautumisen yhteydessä tiedustellaan arviota tuen tarpeesta ja kulujen suuruudesta. Mikäli matka- ja majoituskuluihin varattu budjetti ylittyy, tukea myönnetään ensisijaisesti Suomen Historiallisen Seuran jäsenille tai jäseniksi liittyneille. Matkatuki on suunnattu matkustukseen julkisilla kulkuvälineillä. HUOM! Osallistujien tulee itse varata matkaliput ja majoitus. Matkatuki ei välttämättä kata kuluja täysimääräisesti.

Päätökset matka- ja majoitustuen suuruudesta kullekin osallistujalle tehdään ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen, ja päätöksistä ilmoitetaan viimeistään 31.5. Tapahtuman osallistujat voivat saada majoituksen edullisemmin kampanjakoodilla seuraavista hotelleista: Hotelli Centro, Scandic-hotellit ja Sokos-hotellit. Tiedot kampanjakoodeista lähetetään ilmoittautumisvahvistuksen yhteydessä.

Työpaperi

Kesäpäivien keskeistä antia on nuorten tutkijoiden työpapereiden kommentointi. Työskentelymuotona ovat Suomen Historiallisen Seuran jäsenten vetämät pienryhmäsessiot, joissa käsitellään nuorten tutkijoiden aiheenesittelyitä ja tutkimussuunnitelmia. Kyseessä on seminaarimainen työskentely, jossa sama ryhmä on koossa kesäpäivien ajan. Ryhmäläiset saavat toistensa työpaperit etukäteen luettaviksi.

Ilmoittautumisen yhteydessä tulee merkitä, kumpaan kategoriaan työpaperi kuuluu, antaa alustava otsikko ja valita 2–4 avainsanaa annetuista vaihtoehdoista. Työpaperin pituus on noin 1–2 sivua, enintään 5000 merkkiä. Työpaperi lähetetään Suomen Historiallisen Seuran toimistoon viimeistään 15.6.2026. Sessiossa työpaperin esittelyyn on hyvä varata aikaa 5–10 minuuttia, ja esittelyssä on mahdollista käyttää powerpoint-esitystä. Kyse ei ole konferenssiesitelmästä, vaan tarkoitus on, että tutkija nostaa esille itseään askarruttavia kysymyksiä oman tutkimuksensa teemoista. Kysymykset voivat liittyä esimerkiksi lähteisiin, metodologiaan, tutkimuksen rajauksiin, tutkimuskysymyksiin tai tutkimuksen prosessiin. Työpaperiin suositellaan etukäteen kirjoittamaan muutama kysymys, joihin haluaa erityisesti kommentteja.

Lisätiedot

Lisätietoja tapahtumasta antaa Suomen Historiallisen Seuran toiminnanjohtaja Sari Aalto, shs@histseura.fi tai 0405806931 (tavoitettavissa puhelimitse maanantaisin ja tiistaisin klo 10–16 tai jättämällä soittopyyntö sähköpostitse).

Tapahtuman järjestämistä on tukenut Suomen Kulttuurirahasto.

”Tällaiselle tapahtumalle on tarvetta. Verkostoituminen oli luontevaa ja uramahdollisuuksien kaltaisista historiantutkimukseen liittyvistä asioista sai tietoa niin ohjelman kuin vapaamuotoisen keskustelunkin kautta.”

Vuoden 2024 kesäpäivien osallistuja