Hyppää sisältöön

Amerikkalaisia näkökulmia 1800-luvun Suomeen

1800-luvun amerikkalaisilla oli lähes olemattomat tiedot Suomesta, Venäjän autonomisesta suuriruhtinaskunnasta. Sirpa Saleniuksen uusi tutkimus Pohjoisen Pariisi osoittaa, miten vähäinen tietämys ei ollut este Suomi-kuvien rakentamiselle, jotka usein heijastivat sen ajan amerikkalaisessa yhteiskunnassa vallinneita uskomuksia ja arvoja.

Miten Suomi näkyy amerikkalaisessa kirjallisuudessa? Tuore teos Pohjoisen Pariisi – ja muita 1800-luvun amerikkalaisia Suomi-kuvia tarkastelee 1800-luvun amerikkalaisten matkailijoiden ja kirjailijoiden luomaa Suomi-kuvaa. Teos selvittää, millaisia ennakkokäsityksiä Suomesta täällä vierailleilla amerikkalaisilla oli, millaisena suomalaiset näyttäytyivät erilaisissa matkakertomuksissa ja kuinka näissä kuvauksissa näkyi kirjoittajien oma arvomaailma.

Dosentti Sirpa Salenius on käynyt läpi runsaan aineiston 1800-luvun journalismia ja yhdysvaltalaista kirjallisuutta, joissa Helsinkiä verrattiin Pariisiin ja Imatrankoskea Niagaran putouksiin. Suomi ja suomalaiset esiintyvät muiden muassa Herman Melvillen ja Jack Londonin tuotannossa.

Monitieteinen tutkimus avaa uusia näkökulmia amerikkalaiseen yhteiskuntaan, matkakirjallisuuteen ja Suomen sekä Yhdysvaltojen historiaan.

Dosentti Sirpa Salenius toimii tutkijana Pariisin Laboratoire de recherches sur les cultures anglophones (LARCA) tutkimuskeskuksessa. Hänen tutkimustyönsä keskittyy Pohjois-Amerikan historiaan, kulttuuriin ja kirjallisuuteen.

Kirjan nimi:
Pohjoisen Pariisi – ja muita 1800-luvun amerikkalaisia Suomi-kuvia
Kustantaja:
SKS
Julkaisuvuosi:
2025
Sivumäärä:
217
Kirjoittajat:
Sirpa Salenius
Lisätiedot:
Kirjan maksuton verkkoversio
Esittelyn kirjoittajan nimi:
Agricolan toimitus