Hyppää sisältöön

Isän, Pojan ja Pyhän Hengen jäljillä

Jumala on yksi historiaan eniten vaikuttaneista ideoista. Hänellä on perusteltu niin sortoa kuin hyviä tekoja. Juutalaisuudessa ja kristinuskossa kaikkivaltiaan uskotaan olevan muuttumaton, mutta arkeologian ja kriittisen tekstintutkimuksen kautta piirtyy toisenlainen kuva.

Ensimmäinen suomalaisten teologien aiheesta kirjoittama yleistajuinen teos esittelee Jumalan värikästä varhaishistoriaa.

Teos kuvaa, miten muinaisesta myrskynjumalasta kehittyi kaikkivaltias Jumala ja juutalaisesta opettajasta ylösnoussut Kristus ja Jumalan poika. Se käsittelee myös esimerkiksi Jumalan sukupuolta sekä enkeleitä, demoneja ja helvettiä.

Teologian tohtori ja suosittu tietotubettaja Ville Mäkipelto tuli tietokirjailijana tutuksi teoksesta Sensuroitu, joka sai mm. tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon. Tutkijat Juha Pakkala ja Raimo Hakola ovat Helsingin yliopiston teologisen tiedekunnan dosentteja ja eksegetiikan yliopistolehtoreita, joilla on pitkä kansainvälinen ura tutkijoina. He ovat julkaisseet merkkiteoksen Kristinuskon ja juutalaisuuden juuret arkeologisesta näkökulmasta.

Kirjan nimi:
Jumalan synty – Isän ja Pojan kätketty historia
Kustantaja:
Otava
Julkaisuvuosi:
2025
Sivumäärä:
288
Kirjoittajat:
Ville Mäkipelto, Juha Pakkala, Raimo Hakola
Lisätiedot:
Esittelyn kirjoittajan nimi:
Agricolan toimitus